Taniec, muzyka i dobre jedzenie na Dniu Uchodźcy w Warszawie
autor(ka): Magda Dobranowska (redakcja ngo.pl)
Kuchnia indyjska, kaukaska, kazachska i tybetańska, występy taneczne, galeria wybitnych uchodźców, aukcje rysunków dzieci uchodźców, pokazy mody i dużo bardzo dobrej muzyki czekało na tych, którzy w niedzielę, 20 czerwca 2004, przyszli do parku im. Rydza Śmigłego w Warszawie świętować Dzień Uchodźcy. Polska jest stroną Konwencji genewskiej o statusie uchodźcy od 1991 roku. Od tego czasu przyjęła ponad 30 tysięcy wniosków azylowych. Status otrzymało w tym czasie 1419 cudzoziemców.

Wnioski składane są obecnie przez obywateli ponad 120 państw. Wśród uznanych uchodźców największe grupy stanowili obywatele Bośni i Hercegowiny, Rosji (głównie narodowości czeczeńskiej), Somalii, Sri Lankii Afganistanu.

W 2003 roku o status uchodźcy poprosiło w Polsce 6909 osób, status nadano 216 cudzoziemcom, a 23 uzyskało zgodę na "pobyt tolerowany". Znakomita większość spośród wnioskujących o status, a także uznanych uchodźców to Czeczenii (5581 wniosków, 187 nadanych statusów). Główne kraje pochodzenia osób ubiegających się o status uchodźcy w Polsce w 2003 roku to Federacja Rosyjska (5569 osób), Afganistan (251), Indie (236), Pakistan (150) i Armenia (104).

W Polsce Międzynarodowy Dzień Uchodźcy w obchodzony jest po raz dziesiąty. Z roku na rok obchody są coraz bogatsze, odbywają się także w coraz większej ilości miast. Nie cieszą się jednak zbyt wielkim zainteresowaniem ze strony mediów. W związku z tym, kto nie był - może chociaż namiastkę gorącej atmosfery poczuje oglądając zdjęcia.

organizator: Polska Akcja Humanitarna, UNHCR
źródło: UNHCR, inf. własna
data publikacji: 2004-06-21
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!