Dzień Uchodźcy 2004
autor(ka): Iga Majstryszyn
Z okazji obchodzonego 20 czerwca Dnia Uchodźcy, w dniach 17 - 20 czerwca 2004 odbędzie się szereg imprez w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Białymstoku, Gnieźnie i Gorzowie Wielkopolskim. Obchody rozpoczną się warszawską konferencją prasową, w dniach późniejszych organizatorzy zaplanowali m.in. pokazy filmów, festyn, koncert muzyki świata oraz FlashMob – poznański przemarsz osób z plecakami, walizkami i tobołkami.

Warszawa:

17 czerwca, godz. 11.00
Konferencja prasowa: PAI
Konferencja prasowa będzie okazją do dyskusji o sytuacji uchodźców w Polsce oraz spotkania z uchodźcami. Eksperci przedstawią główne problemy dotyczące ochrony uchodźców w Polsce (więcej na ten temat na stronie www.unhcr.pl).

20 czerwca
godz. 13.00 Koncert muzyki świata i festyn wielokulturowy
w Parku Kultury na Powiślu (na tyłach hotelu Sheraton). 
Koncert:
Muzyka z całego świata z udziałem grup uchodźczych, w przerwach - pokazy mody z krajów uchodźców.

Festyn:
Dużo atrakcji dla dzieci: plastycznych, artystycznych, wspinaczkowych, także bajki pięciu kontynentów.

Galeria wybitnych uchodźców:
Prezentacja sylwetek wybitnych uchodźców takich jak: Albert Einstein, Marlena Dietrich, Madeleine Albright, Fryderyk Chopin, Victor Hugo i Cassanova.

Smakołyki czterech stron świata.
Dużo informacji: wystawy, pokazy i prezentacje. Spotkania z uchodźcami i ludźmi, którzy im pomagają. Degustacja dań przygotowanych przez uchodźców.

W parku na Powiślu odbędzie się także zbiórka pieniędzy, ubrań (głównie dla młodych mężczyzn) i książek dla uchodźców pod nazwą "STOL - BEZ GRANIC". Zbierane są także podstawowe kosmetyki typu szampon, mydło oraz gry i zabawki dla dzieci. Szczegółowe informacje: .

godz. 10 Modlitwa w intencji uchodźców

Msza rozpocznie się o godzinie 10:00, w kościele Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Nabożeństwo organizuje Biuro Informacji dla Migrantów i Uchodźców Caritas w Warszawie. Msza, odprawiana w języku polskim, będzie zawierała elementy w wielu innych językach. Wezmą w niej udział także migranci i uchodźcy z okolic Warszawy.

godz. 11 Pokaz filmów o uchodźcach palestyńskich
Organizowany przez Stowarzyszenie ARABIA.pl pokaz poświęcony jest jednej z najstarszych społeczności uchodźczych na świecie: wielu Palestyńczyków mieszka na uchodźstwie już ponad 50 lat.

Program:
11:00 Wykład wprowadzający w tematykę przeglądu - Michał Sikora (Amnesty International)
11:30 Warunki życia
"Pod drzewem oliwnym" (14')
"Wodne wojny" (26')

12:30 Naród pod oblężeniem
"Światło na końcu tunelu" (50')

13:30 Naród pod oblężeniem
"Jenin, Jenin" (54')

14: 30 Panel dyskusyjny
Ryszard Malik (dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej")
Hanna Mukarkar (dziennikarka pochodzenia palestyńskiego)

15:30 Dzieciństwo
"Strefa gazy" (74')

Wszystkie filmy w angielskiej wersji językowej (napisy). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Przegląd odbędzie się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Warszawa.

Poznań:

18 czerwca, godz. 18.30

film Kandahar - kino Malta, ul. Filipińska 5, bilet 10 zł.
Afgańska dziennikarka mieszkająca w Kanadzie powraca do nękanego przez Talibów kraju, aby odnaleźć niepełnosprawną siostrę.

19 czerwca, godz. 10.00

Przejścia - kilkugodzinna gra symulacyjna ułatwiająca wczucie się w sytuację uchodźcy i zrozumienie ich problemu. (Osoby chętne do wzięcia udziału proszone są o wcześniejsze zgłoszenia.)

20 czerwca, godz. 12.00
FlashMob - szybka i niezapowiedziana akcja - przemarsz ludzi z plecakami, walizkami i tobołkami ulicą Św. Marcin od Kupca Poznańskiego do Zamku.

Hol Wschodni Międzynarodowych Targów Poznańskich - czyli Akwarium, brama wejściowa od ul. Głogowskiej przy Dworcu PKP

20 czerwca
godz. 14.00 - 20.00
"Tu przynajmniej domy są całe" - wystawa rysunków dzieci uchodźców z Czeczenii przebywających w polskich ośrodkach dla osób starających się o status uchodźcy.
Akcja informacyjna Program Edukacyjny "Różni-Równi".

godz. 15.00 - 17.00
międzykulturowe warsztaty edukacyjne. Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach proszone są o wcześniejsze zgłoszenia (do organizacji Jeden Świat www.jedenswiat.org.pl).

godz. 17.00 - 19.00
muzyka afrykańska - bębniarze
"Wytęż UCHO na UCHOdźcę"

godz. 19.00 - 20.30
"Pogaduszka do uszka, czyli o perypetiach życia pod jednym dachem z czeczeńskimi uchodźcami" - rozmowy przy poczęstunku.

****************************
A w Krakowie: Krakowskie Biuro PAH zaprasza na Dni Uchodźcy.

źródło: UNHCR
data publikacji: 2004-06-15
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!