Starszy brat, starsza siostra pomoże...
autor(ka): Tomasz Prokopowicz
Ośrodek Interwencji Kryzowej w Elblągu rozpoczął realizację programu 'Starszy brat, starsza siostra'.
Już ponad sto lat temu w Stanach Zjednoczonych wymyślono jak pomóc dzieciom, które mają kłopoty w szkole, są zamknięte i smutne. Pomocną ręką może się stać wolontariusz, który zostanie jego "starszym bratem" lub "starszą siostrą".

Teraz szansę na pomoc otrzymają dzieci z Elbląga - Ośrodek Interwencji Kryzysowej 30 lipca 2000 rozpoczął realizację programu.

Szefowa Ośrodka, Łucja Oziewicz, wyjaśnia całą ideę - polega ona na tym, że wolontariusz kilka lat starszy od dziecka, którym się opiekuje, spotyka się z nim, wychodzi do kina, na spacer i odrabia razem z nim lekcje.

Na czym polega wyższość nowego "brata" czy "siostry" nad zabieganymi często rodzicami? Rodzeństwo zawsze ma czas na rozmowę i na prośbę o pomoc nie odpowie "teraz nie mam czasu". Wolontariusz na pewno nie zastąpi rodziców, jednak może być przyjacielem dziecka.

Odbyło się już pierwsze szkolenie wolontariuszy. Kolejne będą się odbywać do końca września 2002. Później praca z dzieckiem będzie się odbywała pod opieką specjalistów.

Nadal można zglaszać dzieci, które mogłyby wziąć udział w programie. Apel kierowany jest do pedagogów szkolnych, ale także do wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu dziecko, potrzebujące pomocy.

Ośrodek chce objąć pomocą dzieci w wieku od 7 do 15 lat, dzieci z rodzin niepełnych, dzieci z niepełnosprawnościami i dzieci samotnych rodziców.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tetefonu: 232 42 60.

Elbląg jest 51 miastem, w którym pojawią się "bracia" i "siostry" z wyboru.

organizator: Ośrodek Interwencji Kryzysowej
adres: Elbląg Nowodworska 49, 82-300 ,
tel.: (55) 232 42 60, faks: (55) 232 42 60
e-mail: tpszansa@elblag.com.pl
źródło: www.portel.pl
data publikacji: 2002-07-30
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!