Nowy Kawaler Orderu Uśmiechu
autor(ka): Joanna Gurba, redakcja ngo.pl
Andrzej Starmach - historyk sztuki i właściciel galerii, znany z prowadzenia aukcji dzieł sztuki został 11 kwietnia w Krakowie nagrodzony Orderem Uśmiechu. Międzynarodowa Kapituła przyznała mu to odznaczenie za wieloletnią pomoc dzieciom niepełnosprawnym.
Dzieci i kapituła uhonorowały go za wieloletnie prowadzenie i organizowanie aukcji, z której dochód jest przeznaczony na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Matejki w Krakowie.

O przyznanie Andrzejowi Starmachowi orderu uśmiechu wystąpiła fundacja organizująca rokrocznie Aukcję Wielkiego Serca. Na Kawalera Orderu Uśmiechu pasował Andrzeja Starmacha Ludwik Jerzy Kern. Laureat wypił, za zdrowie wszystkich dzieci – jak sam powiedział, obowiązkowy pucharek soku z cytryny.

Andrzej Starmach od dziesięciu lat prowadzi charytatywne Aukcje Wielkiego Serca, z których dochód jest przeznaczony m.in. na organizowanie wypoczynku i pomoc najbiedniejszym wychowankom krakowskiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego nr 1.

- Ten order dostaję za to, że dużo gadam, a dziś głos mi się łamie - powiedział wzruszony laureat, dziękując za prezenty wykonane przez dzieci z ośrodka. Dostał od nich m.in. młotek na kolejne aukcje. - Przyrzekam prowadzić aukcje jeszcze szybciej i jeszcze głośniej - obiecał Starmach.

Order Uśmiechu jest przyznawanym od 1968 roku. Wśród ponad sześciuset Kawalerów Uśmiechu są m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren i Zbigniew Religa.

- Laureatami Orderu są też osoby znane tylko ze swojego miasta, wsi czy chociażby jednego domu dziecka, bo nie jest ważne, ile dzieci występuje o ten order. Ważne jest jak ten człowiek działa, żyje, pracuje i pomaga dzieciom - powiedział Cezary Leżeński z Kapituły Orderu Uśmiechu.

data publikacji: 2002-04-22
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!