Solidarność nie zna granic
autor(ka): Krzysztof Skowroński
Zapis czatu z Oksaną Trukan, dyrektor biura Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, przeprowadzonego w czwartek 6 czerwca 2002 na stronach Inforepubliki. Czat prowadził Krzysztof Skowroński.
K. Skowroński: Dzień dzisiaj był piękny, niestety na jutro przewidywana jest bardzo brzydka pogoda i to stwierdzenie nie ma nic wspólnego z dzisiejszym gościem i dzisiejszym Chatem. Dzisiejszy gość jest dla mnie niespodzianką. Kim Pani jest?

Oksana Trukan: Przede wszystkim matką. Nie jestem obywatelem żadnego państwa . Jestem pianistką, która nie zarabia na życie grą na fortepianie. Jestem emigrantką, jestem marzycielką, ale myślałam, że dzisiaj wystąpię na tej antenie jako dyrektor biura Fundacji Solidarności Polsko- Czesko - Słowackiej.

K. Skowroński: Dzień dobry Pani Dyrektor.

Oksana Trukan: Więcej niż trzech. Solidarność nie zna granic. Pracujemy przez ostatnie kilka lat prawie ze wszystkimi państwami byłego Związku Radzieckiego.

K. Skowroński: Jaka jest historia fundacji?

Oksana Trukan: Wszystko się zaczęło wtedy, kiedy poszłam do klasy pierwszej w Kazachstanie i nie miałam najmniejszego pojęcia, że kiedyś będę się wypowiadała na temat historii tej solidarności. Na moim miejscu powinien być w tej chwili Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, Zbigniew Romaszewski, obecny i wieloletni prezes Fundacji Jarosław Szostakowski.

K. Skowroński: I co z tym miała wspólnego dziewczyna z pierwszej klasy

Oksana Trukan: Dziewczyna z trudem odnajdowała wtedy na mapie te trzy państwa. Był to Związek Radziecki. Dopiero po dwudziestu paru latach odnalazłam się w Polsce i los sprawił, że trafiłam - początkowo jako tłumacz - do Fundacji ,która miała wieloletnią historię. Ponieważ po długich latach konspiracji, od 91 roku fundacja działa legalnie ...

K. Skowroński: Tłumacz z jakiego na jaki?

Oksana Trukan: Z polskiego na rosyjski i odwrotnie. Ponieważ przez ostatnie dziewięć lat fundacja współpracuje z niezależnymi organizacjami i mediami z krajów byłego Związku Radzieckiego. Dzięki naszemu wieloletniemu sponsorowi National Endowment for Democracy z Waszyngtonu, udało się nam zaprosić przez te lata około pięciuset osób.

K. Skowroński: Czy to znaczy, że Fundacja zajmuje się sprowadzaniem byłych obywateli Związku Radzieckiego do Polski?

Oksana Trukan: Tak jak powiedziałam, do 91 roku istniała tylko ścisła współpraca opozycji demokratycznej trzech państw - Polski, Czech i Słowacji, ale z czasem SPCzS postanowiło, że sąsiedzkie stosunki łączą Polskę nie tylko z południem, ale również ze wschodem. Po rozpadzie Związku Radzieckiego nowo powstałe państwa potrzebowały wsparcia i doświadczenia polskiej demokracji, jeszcze raczkującej, ale w pewnych kwestiach już bardzo doświadczonej. Został stworzony Program Wschodni, polegający na szkoleniach z zakresu edytorskich technik komputerowych dla dopiero rodzących się niezależnych organizacji tych państw, połączony z techniczną pomocą.

K. Skowroński: Rozumiem, że ten program wschodni nadal trwa.

Oksana Trukan: W tym roku skończyliśmy już ósmą edycję zmodyfikowanego programu o tej samej tematyce. Funkcjonuje on teraz pod nazwą Technika Wolnego Słowa

K. Skowroński: Czyli cośs z teatru Grotowskiego

Oksana Trukan: Czy wszystko w Polsce ma się kojarzyć z teatrem Grotowskiego?

K. Skowroński: Niestety nie jest tak dobrze...

Oksana Trukan: Drugim sztandarowym programem fundacji jest program Niezależne Media. Jest on przeznaczony dla dziennikarzy niezależnej prasy krajów byłego Związku Radzieckiego.

K. Skowroński: Czyli wszystkich nie-Rosjan?

Oksana Trukan: Zawsze mam problemy, kiedy ktoś mi zadaje pytanie, jakiej narodowości jestem. Urodzona w Kazachstanie, ojciec Ukrainiec, wychowałam się na Białorusi, w przeciągu dwudziestu paru lat myślałam, że jestem obywatelką Związku Radzieckiego i nie myślałam o swojej narodowości. Myślę, że to dzielenie na Rosjan, Białorusinów jest wciąż niełatwe dla wszystkich, którzy mają sowiecki background. Jedyne państwo, które odmówiło uczestnictwa w naszym programie to Estonia.

K. Skowroński: Dobrze, to gdzie pracują dziennikarze którzy przeszli przez wasz program Technika Wolnego Słowa i przy okazji co oznacza słowo technika w tym towarzystwie?

Oksana Trukan: Dziennikarze, którzy przyjeżdżają do nas, żeby się zapoznać z pracą polskich mediów, nawiązać kontakty z polskimi dziennikarzami, reprezentują przeróżne media. Są to: niewielkie wydawnictwa studenckie, regionalne gazety, czasopisma o zasięgu krajowym...

K. Skowroński: A czy z Solidarności trzech coś jeszcze po za historią pozostało?

Oksana Trukan: Współpraca dotycząca południa należy do zadań naszego wrocławskiego i cieszyńskiego oddziału. Rokrocznie - w tym roku po raz trzynasty - są organizowane festiwale: Teatr na Granicy, Kino na Granicy i Polsko - Czeski Dni Kultury Chrześcijańskiej, a drukarnia w Nowej Rudzie, należąca do stowarzyszenia SPCzS od dwunastu lat drukuje czasopismo Ziemia Kłodzka, gdzie są artykuły w języku czeskim, polskim i niemieckim.

K. Skowroński: W czym Fundacji można pomóc?

Oksana Trukan: Cieszę się, że słyszę to od Ciebie, ponieważ wszystkie nasze programy to przede wszystkim ogrom pracy społecznej. Wszystkie redakcje warszawskich mediów, dziennikarze, politycy, działacze społeczni przyjmują naszych gości, wygłaszają wykłady bezinteresownie. Ośmioosobowa rada programu Niezależne Media, która typuje kandydatów i pomaga w organizacji i przeprowadzaniu tych kursów, pracuje też na zasadach społecznych. Jesteś więc kolejną osobą, którą poproszę o spotkanie z naszymi gośćmi. Fundacja regularnie otrzymuje więc pomoc nie tylko finansową. A jaki masz stosunek do pracy społecznej? Czy to jest staroświeckie?

K. Skowroński: Czasami oddaję się pracy społecznej.

Oksana Trukan: Brzmi zachęcająco. :)

K. Skowroński: A dlaczego nie masz polskiego obywatelstwa?

Oksana Trukan: To nie jest łatwa decyzja - zmiana obywatelstwa. Postanowiłam, że teraz już czuję się bezpiecznie w tym kraju - i złożyłam dokumenty.

K. Skowroński: Szkoda, ze nie zdążyliśmy porozmawiać na temat Strawinskiego. Myślę, że będzie jeszcze okazja w ramach budowania pomostów. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Oksana Trukan: Do zobaczenia.


Redakcja ngo.pl dziękuje Inforepublice za udostępnienie materiału.
organizator: Inforepublika
www: www.inforepublika.pl 
źródło: Inforepublika
data publikacji: 2002-06-12
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!