Dzień Uchodźcy
autor(ka): MD (redakcja ngo.pl)
W 2001 r. o status uchodźcy poprosiło w Polsce nieco ponad 4500 osób. Niemal 300 otrzymało ten status. W Polsce już po raz ósmy obchodzić będziemy Dzień Uchodźcy. Jest to okazja nie tylko do poznania uchodźców, ich problemów i radości, ale także do wspaniałej zabawy.
Dzień Uchodźcy jest również okazją do mówienia o tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Zwłaszcza dziś, gdy odmienność często postrzegana jest jako zagrożenie, jest to bardzo ważne. Uchodźcy, uciekając przed prześladowaniami, nie wszędzie znajdują zrozumienie i pomoc.

Tegoroczne obchody koncentrują się przede wszystkim na problemach kobiet – uchodźców. Kobiety i dzieci stanowią ponad 70% spośród 21 milionów uchodźców na świecie. Często, ze względu na swoją płeć, podczas ucieczki kobiety są szczególnie prześladowane, mają trudniejszy dostęp do oferowanej pomocy, a ich specyficzne potrzeby nie są dostrzegane.

Dzień Uchodźcy organizują w Polsce Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Polska Akcja Humanitarna (PAH). Honorowy patronat nad świętem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll.

Program tegorocznych obchodów jest bardzo bogaty. Imprezy związane z Dniem Uchodźcy odbywać się będą:
organizator: Polska Akacja Humanitarna, UNHCR
źródło: UNHCR, PAH
data publikacji: 2002-06-10
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!