Kto został dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności?
autor(ka): oprac. red. ngo.pl
Poznaliśmy dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 20 listopada 2017 r. pierwszemu dyrektorowi Instytutu nominację wręczał wicepremier Piotr Gliński.

Nominację otrzymał Wojciech Kaczmarczyk, dotychczasowy dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM i jeden z twórców ustawy o NIW-CRSO.

Konferencja prasowa, podczas której ogłoszono tę informację odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności weszła w życie 28 października 2017 r. Dwa tygodnie czekaliśmy na wskazanie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego – został nim Piotr Gliński. Po niecałym tygodniu Minister Kultury ogłosił nominację na funkcję dyrektora, dziękując Wojciechowi Kaczmarczykowi za dwa lata dotychczasowej współpracy.


Przewodniczący i Dyrektor krótko mówili o znaczeniu zmian, jakie wprowadza ustawa o NIW-CRSO. Odpierali też zarzuty, które pojawiły się w ubiegłotygodniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego (zobacz tekst rezolucji), oraz w tweecie Donalda Tuska, w którym pisze on o „ataku na sektor pozarządowy”.

Wicepremier Gliński wyjaśniał, jakie są założenia powstającej w rządzie reformy (której częścią jest ustawa o NIW-CRSO) i przyznał, że w ich świetle nie wie, co Donald Tusk mógł mieć na myśli. Oceniając niskie kompetencje Przewodniczącego Rady Europejskiej w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych stwierdził m.in., że nie powinien on zabierać głosu.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)
data publikacji: 2017-11-20
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!