Warsztaty "Zanim pomożesz", czyli o etycznym wolontariacie zagranicznym
autor(ka): Magdalena Szymańska
Bezpłatne warsztaty (1,5 h lub 45 min.) dla młodzieży (16 - 25 lat) z zakresu edukacji globalnej: "Zanim pomożesz, czyli o etycznym wolontariacie w krajach globalnego Południa". Warsztaty odbywają się w szkołach (można również zaprosić Fundację Go'n'act do koła wolontariatu, biblioteki, etc.) na Dolnym Śląsku (poza Wrocławiem). zanimpomozesz.pl, facebook.com/zanimpomozesz.

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej oferty warsztatów z zakresu edukacji globalnej:

Zanim pomożesz...

(czyli o odpowiedzialnym wolontariacie zagranicznym)

Miejsce: Dolny Śląsk

Czas: dwie godziny lekcyjne (scenariusz można zrealizować również podczas jednej godziny lekcyjnej – 45 min)

Grupa docelowa: młodzi ludzie (16-25 lat)

Szkolenie jest bezpłatne (projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.)

Wymagania sprzętowe: komputer z podłączeniem do rzutnika z ekranem lub tablicy multimedialnej; PowerPoint lub podłączenie do Internetu.

Szkolenie jest częścią kampanii edukacyjnej „Zanim pomożesz” (www.zanimpomozesz.pl, facebook.com/zanimpomozesz).

Opis warsztatów

Od kilku lat w Polsce na popularności zyskuje wolontariat zagraniczny w krajach rozwijających się oraz wyjazdy turystyczne połączone z pomocą (na przykład wizytami w sierocińcach). Coraz większa liczba młodych ludzi decyduje się na kilkutygodniowe wyjazdy zagraniczne, aby nieść pomoc w innych krajach, szczególnie w domach dziecka. Istnieją już w Polsce agencje wyspecjalizowane w wysyłaniu wolontariuszy do Azji Południowej czy Afryka Subsaharyjskiej.

Wolontariat jest rzeczą wspaniałą, niosącą wiele korzyści zarówno pomagającym, jak i korzystającym. Może być sensem życia. Pod warunkiem jednak, że niesiona pomoc jest przemyślania i faktycznie przyczyna się do dobrobytu osób korzystających. Warto pomagać, ale świadomie. W przeciwnym razie, skutek może być wręcz odwrotny do zamierzonego.

Na warsztatch poruszymy takie tematy jak:

Prowadząca: Magdalena Szymańska – trenerka edukacji globalnej, trenerka edukacji dla pokoju, podróżniczka, aktywistka w zakresie praw dziecka; prezes Fundacji Go’n’Act.

Eksperci współpracujący (współtwórcy scenariusza): Paweł Skawiński (korespondent PAP na Indie i Nepal, reporter śledczy w Nepalu (współtwórca dokumentu o biznesie sierocym)) oraz Alicja Kosińska (kulturoznawczyni, podróżniczka, od 2013 roku działaczka na rzecz odpowiedzialnej wolonturystyki, jedna z koordynatorek projektu „Zanim Pomożesz“)

Realizator projektu: Fundacja Go’n’Act

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

organizator: Fundacja Go'n'act
adres: Parkowa 17, 55-010 Biestrzyków, woj. DS
tel.: 606 415 062, e-mail: odpowiedzialne.podroze@gmail.com
www: http://zanimpomozesz.pl 

data publikacji: 2017-10-04
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!