Sprawozdanie finansowe NGO za 2017 r. Czy znasz już nowy wzór?
autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
O nowym wzorze sprawozdania finansowego dla organizacji pozarządowych, który pojawił się w ustawie o rachunkowości (w załączniku 6), pisaliśmy już w styczniu tego roku. Przypominamy go też teraz. Bo choć do sporządzania sprawozdań jest jeszcze dużo czasu, warto powoli nowy wzór oswajać.

​Zobacz aktualne informacje o sprawozdaniach organizacji pozarządowych z 2018 r.
Organizacjo, sporządź sprawozdanie finansowe! [infografika]
Kiedy organizacja musi sporządzić sprawozdanie finansowe?

 

Wszystkie organizacje pozarządowe (z wyjątkiem tych, które odpowiednio wcześniej zdecydują się na uproszczoną ewidencję), mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych i składania ich do odpowiednich urzędów.

Przypominamy o tym regularnie w każdym roku – pod koniec marca i czerwca - kiedy to mijają terminy realizacji obowiązków sprawozdawczych.

W ostatnim okresie sprawozdawczym (przy sprawozdaniach za 2016 r.) organizacje pozarządowe miały do wyboru aż trzy wzory sprawozdań finansowych (zobacz: Musisz mieć sprawozdanie finansowe). Sprawozdania za obecny rok – 2017 – będziemy sporządzać wg dwóch wzorów. Oczywiście do wyboru. Nowy wzór sprawozdania, dedykowany organizacjom pozarządowym, użyjemy po raz pierwszy. Przy sprawozdaniach za 2017 r. będzie to domyślny – podstawowy wzór sprawozdania organizacji pozarządowej.

Jak już napisano, tak naprawdę do sprawozdania zaglądamy na początku roku – najpóźniej w marcu. Zaczął się wrzesień, mamy więc jeszcze trochę czasu. Mimo to warto już teraz zajrzeć do nowego wzoru i zobaczyć, co nas czeka za pół roku.

Dlatego w PORADNIK.NGO.PL zamieściliśmy właśnie materiał przybliżający organizacjom pozarządowym nowy wzór sprawozdania z załącznika 6 do ustawy o rachunkowości. To rodzaj opisu-instrukcji. Podobne instrukcje publikowaliśmy w latach ubiegłych dla aktualnych wtedy wzorów sprawozdań. Mamy nadzieję, że charaker materiału jest już czytelnikom ngo.pl znany i dzięki temu łatwo odnajdą się w nowym wzorze sprawozdania. Już dziś, albo za jakiś czas. ZAPRASZAMY!

 

Pierwszy raz o nowym wzorze pisaliśmy w styczniu 2017 r. Zobacz: Nowelizacja rachunkowości. Organizacje mają swój wzór sprawozdania.

 

​Zobacz aktualne informacje o sprawozdaniach organizacji pozarządowych z 2018 r.
Organizacjo, sporządź sprawozdanie finansowe! [infografika]
Kiedy organizacja musi sporządzić sprawozdanie finansowe?

 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
data publikacji: 2017-09-04
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!