Pszczyna. Szkolenie "Wolontariat w Hospicjum O. Pio"
autor(ka): Beata Zamlewska-Pałyga
Pszczyńskie Hospicjum św. Ojca Pio zaprasza do bliższego zapoznania się z ideą opieki hospicyjnej i formami pomocy cierpiącym w ostatnim etapie choroby nowotworowej. W środę, 5 kwietnia o godz. 17.30 rozpocznie się bezpłatne szkolenie dla osób, które mogą zaangażować się w wolontariat hospicyjny. Spotkania będą odbywać się co dwa tygodnie.

− Szkolenie to wiedza zarówno o zasadach działalności, idei, misji hospicjum, jak i możliwość poznania podstaw dotyczących posługi chorym, kwalifikacji chorych do opieki, komunikacji, zasad wolontariatu, pomocy rodzinom chorych. Tematy szkoleń dotyczą spraw organizacyjnych, medycznych i psychologicznych. Dają wyobrażenie o posłudze w hospicjum. Na tej podstawie każdy przyszły wolontariusz może zadecydować ile czasu chce poświęcić hospicjum i w jaki sposób − wyjaśnia Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. O. Pio w Pszczynie.

Spotkania będą odbywać się co dwa tygodnie, na każde przeznaczono około 1,5 godziny. Hospicjum znajduje się przy ul. Skłodowskiej 1.

Szkolenie składa się z pięciu części tematycznych i jest bardzo dobrym fundamentem dla osób, które chciałyby włączyć się w pracę stowarzyszenia, zrozumieć misje i zasady, którymi się kieruje, jak m.in. Karta hospicyjna. Jedno ze spotkań poświęcone będzie podstawowym wiadomościom na temat chorób nowotworowych i poprowadzi je lekarz i pielęgniarka. Inne zajęcia, przygotowane przez psychologa, poświęcono podstawom komunikacji interpersonalnej z pacjentem i jego rodziną

Hospicjum Świętego Ojca Pio jest jedną z ponad 300 tego typu organizacji w Polsce, które w pomocy cierpiącym i ich rodzinom są w zasadzie niezastąpione.

Pszczyńskie hospicjum kieruje się kompleksowym podejściem do chorego. Zapewnia opiekę medyczną − pielęgniarską i lekarską − sprawowaną przez stały, stale podnosząc swoje kwalifikacje zespół, ale także poprzez pomoc wolontariuszy niemedycznych, psychologów i duszpasterza. Pszczyńskie hospicjum rozwija się i prowadzi budowę Domu Ojca Pio. Wsparciem tego dzieła może być przekazanie 1% z podatku. Numer KRS hospicjum O. Pio w Pszczynie to: 0000130935.

Więcej informacji: Renata Gazda, lider zespołu wolontariuszy Hospicjum św. O. Pio w Pszczynie − tel. 600 653 195

miejsce: Skłodowskiej 1, 43-200 Pszczyna, woj. śląskie
organizator: Hospicjum Św. Ojca Pio
adres: Skłodowskiej 1, 43-200 Pszczyna, woj. SL
tel.: 32 738 62 62, faks: 32 738 62 62
e-mail: pio@hospicjumojcapio.pless.pl
www: http://hospicjumojcapio.pless.pl 

data publikacji: 2017-04-03
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!