NIEMAPA dobrze pokazuje Lublin
autor(ka): Wojciech Piesta, lublin.ngo.pl
Przyjeżdżając do obcego miasta bardzo często korzystamy z przewodników, map lub aplikacji w telefonie, z którymi łatwiej nam znaleźć szukane miejsca. Mapy można też tworzyć nie tylko dla obcych, ale i dla swoich. NIEMAPA to przewodnik dla tych, którzy są w Lublinie pierwszy raz, ale też dla tych, którzy chcą odkryć miasto na nowo.

NIEMAPA to dobra mapa?

Asia Studzińska i Małgosia Żmijska tak opowiadały o NIEMAPIE na łamach serwisu Buzzujemy.com: – Nie ma ulic, nie ma kierunków, nawet nie ma skali! To jest ewidentnie NIEMAPA. A niegadżety, bo trzeba być konsekwentnym. My też jesteśmy Grupa Mamy, ale tak czasami to Niemamy, bo jedną ręką karmimy, drugą przewijamy, a trzecią piszemy maile w sprawie NIEMAPY. Historia, jak jedna z wielu: dwie przyjaciółki zostały mamami w podobnym czasie. Chciałyśmy dzieciakom pokazać Łódź – nasze miasto, takim, jakie my je widzimy, czyli pełne urokliwych zakątków, posiadające własny język, kulturę, potrawy. Obie uwielbiamy też wszystko, co robi Wydawnictwo Ładne Halo, więc od razu wiedziałyśmy, że to z nimi chcemy pracować nad naszym pomysłem „Ilustrowanej opowieści o Łodzi dla Małych Odkrywców”. Kontent NIEMAPY powstaje, jako wypadkowa naszych subiektywnych wrażeń o danym mieście, głosów zaangażowanych w proces powstawania mieszkańców i uwzględnienia potrzeb naszych partnerów. Dzięki tym elementom jest to zawsze różnorodna i bogata w wątki kulturalne, historyczne i językowe mozaika.

Nie inaczej jest w przypadku wersji dla Lublina, bo NIEMAPA Lublin, to ilustrowany przewodnik dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawia najważniejsze dla Lublina miejsca, kulturę, kuchnię i charakterystyczne słowa, a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęca do aktywnego poznawania miasta. Lubelska NIEMAPA jest czwartą, po łódzkiej, rzeszowskiej i wrocławskiej, wyjątkową mapą, z którą mieszkańcy na nowo mogą odkrywać swoje miasta. Znajdziemy w niej znane miejsca, takie jak Zamek Lubelski, miejsca nowe jak CSK ale także i te nieoczywiste jak widok na Czechówkę czy Podwórko Wyobraźni. Warto wczytać się w opisy polecanych miejsc, bo zwracają uwagę na ciekawostki, a jednocześnie stanowią wyzwanie i zachętę do podjęcia kreatywnych działań. Małgosia Żmijska mówi jeszcze o NIEMAPIE: – Chciałybyśmy także, aby NIEMAPA inspirowała mieszkańców do odkrywania swojej unikalnej lokalności, mówienia o niej, poszukiwania więcej. Na naszym Facebooku toczą się liczne dyskusje dotyczące słówek, potraw, miejsc oddających ducha metropolii. To nas tylko utwierdza w tym, że potrzebujemy szukać tego, co się składa na nasze korzenie, co nas kształtuje, wyróżnia.

Lublin z NIEMAPĄ

Z NIEMAPĄ Lublin dzieciaki i dorośli będą planować własne podwórko literackie, grać w gumę czy kolekcjonować zoo z rzeźb zwierząt na lubelskich osiedlach. Autorki NIEMAPY, Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska Lublin zauroczył zupełnie: – Lublin to przepiękne miasto, ale przede wszystkim jesteśmy zachwycone lubelakami i lublinianami. Spotkałyśmy wielu pasjonatów tego miasta, a odzew na jaki trafił nasz apel o pomoc w zbieraniu lubelskich słówek, przerósł nasze oczekiwania”. W lubelskiej NIEMAPIE jest dużo soczystej zieleni i niebieskie akcenty takie jak kamienica Konopniców czy rakieta na placu zabaw. – Lublin jest trochę nieodkryty, trochę nieznany, może stąd te świeże kolory – mówią Maciek Blaźniak i Asia Guszta ze Studia Ładne Halo, duet ilustrujący NIEMAPĘ. Joanna Studzińska dodaje: – NIEMAPA to nie tylko miejsca. Znane i mniej znane, oczywiste i nieoczywiste. To dużo wiadomości o kulturze, lokalnej kuchni, miejscowych ciekawostkach i słownictwie charakterystycznym dla regionu. Przed drukiem każdej NIEMAPY prosimy mieszkańców miast, których ona dotyczy o współpracę. Nie inaczej było z NIEMAPĄ dla Lublina. Prowadziliśmy internetową ankietę, w której każdy mógł wskazać najbardziej lubelskie z regionalnych słów. Ankietę wypełniło prawie trzy tysiące osób, co było dla nas niesamowite! Chociaż na początku, kiedy zaczynaliśmy pracę nad projektem, lublinianie twierdzili, że nie mają żadnych słów charakterystycznych tylko dla ich miasta, bo tu mówi się normalnie, bez żadnych naleciałości. Na co my odpowiadaliśmy, że macie swoje słowa, tylko są one dla was tak naturalne, że wydaje się wam, że używają ich Polacy w całym kraju. Kajtnąć się na rowerze, brejdak, ciapy czy bułka parówka to tylko niektóre z wielu charakterystycznych dla miasta słów. Z lubelskich potraw na NIEMAPIE znalazły się oczywiście cebularze, ale i pierogi z kaszą gryczaną i serem czy forszmak. Przepisy na te i inne lubelskie smakołyki znajdą się w czerwcowym Magazynie Aromat, dostępnym on­line.

Ilustrowany Słowniczek Lubelaka dotarł już na ekrany 250 tysięcy osób a polubiło go ponad dwa tysiące użytkowników Facebooka. Słowniczek powstał dzięki aktywnym lublinianom i lubelakom, którzy wzięli udział w sondażu internetowym zrobionym wiosną tego roku przy wsparciu Radia Lublin. Język to żyjąca struktura, dlatego jego wyniki traktujemy W NIEMAPIE narysowaliśmy te najpopularniejsze (i dające się narysować oraz nadające się dla dzieci) słowa.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania. Wysmakowane ilustracje i różnorodne zadania czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka, a dołączona ilustrowana pocztówka “Pozdrowienia z Lublina” ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.

NIEMAPA powstaje, bo…

Serię NIEMAPA wymyśliła i opracowuje Grupa Mamy razem z duetem artystów ze Studia Ładne Halo wraz z pomocą mieszkańców miasta. NIEMAPA Lublin powstała z inicjatywy referatu ds turystyki Urzędu Miasta Lublin. Partnerami wydawnictwa są Centrum Spotkania Kultur i Poczta Polska, zaś Narodowe Centrum Kultury objęło wydawnictwo patronatem honorowym. W imieniu dzieci na cześć Partnerów gromkie: HIP HIP HURRA!

Co do samej strony wizualnej, pracownicy Studia Ładne Halo tłumaczą: – Aby dobrze się korzystało z NIEMAPY, czyli żeby był zarówno przejrzysta, czytelna jak i atrakcyjna wizualnie, wymaga to pewnej dyscypliny kompozycyjnej, stylistycznej i kolorystycznej, która dodatkowo pomaga też w utrzymaniu spójność serii. Posługujemy się grafiką komputerową, nasz styl opiera się na sugestywnej, ale ograniczonej palecie kolorów i geometrycznej, przejrzystej formie. Lubimy przy tym ilustrować dla dzieci, nasz styl jest prosty i radosny, więc dosyć nieźle pasowaliśmy do tego projektu. Takie graficzne podejście do ilustracji i ograniczona paleta kolorów mogą nasuwać skojarzenia z designem lat 60-tych, lub kojarzyć się z plakatem Katowic Ryszarda Kaji, ale nie są to nasze bezpośrednie inspiracje.

Weź NIEMAPĘ!

Urząd Miasta kupił 10 tysięcy egzemplarzy NIEMAPY, które będą rozdawana na organizowanych wydarzeniach rodzinnych i spacerach dla dzieci oraz w konkursach w mediach społecznościowych. NIEMAPY szukać można również w miejskich instytucjach kultury, obiektach turystycznych a nawet w niektórych kawiarniach i hotelach. Plakaty i grafiki pochodzące z NIEMAPY można będzie kupić w kilku punktach w Lublinie m.in. w StudioNieNudno czy w Detalowni (informacje na bieżąco na stronie www.niemapa.pl) a w każdej chwili można po prostu zajrzeć na www.niemapa.pl i skorzystać z bezpłatnej wersji on­line lub pobrać plik do wydruku, bo NIEMAPA chce się być dostępna dla wszystkich.

Więcej informacji na www.niemapa.pl i www.facebook.com/nieMAPApl

źródło: lublin.ngo.pl
data publikacji: 2016-06-20
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!