Zajęcia w projekcie Partnerstwa Lokalnego Gminy Świdwin
autor(ka): Jędrzej Szynkowski
Chcesz zostać wolontariuszem, a nie wiesz od czego zacząć? Reprezentujesz instytucję publiczną lub organizację pozarządową i jesteś otwarty na współpracę z wolontariuszami? Powiatowe Centrum Wolontariatu w Świdwinie zaprasza do bezpłatnego udziału w projekcie Partnerstwa Lokalnego Gminy Świdwin! Zajęcia będą się odbywały do maja 2016.

„Kierunek poMOC – budowa Powiatowego Centrum Wolontariatu” to projekt mający na celu aktywizację mieszkańców powiatu świdwińskiego oraz promocję wolontariatu w lokalnym środowisku. Niespełna pół roku temu wystartowaliśmy z cyklem warsztatów i wydarzeń, dzięki którym do maja 2016 roku wyposażymy 35 osób w kompetencje przydatne dla osiągnięcia sukcesu osobistego i zawodowego.

Zależy nam, aby poprzez wolontariat uwalniać potencjał lokalnych społeczności. Wierzymy, że dzięki tej formie aktywności możliwe jest zbieranie pierwszych doświadczeń zawodowych, rozwijanie umiejętności współpracy czy wartościowe spożytkowanie czasu i dzielenie się swoimi umiejętnościami.

Jesteśmy otwarci na wolontariuszy niezależnie od ich wieku i doświadczeń. Ponieważ rozumiemy różne motywacje do działania poszczególnych grup społecznych, projekt podzieliliśmy na 3 etapy.

Pierwszy z nich, skierowany do młodzieży, ma na celu otworzyć jej perspektywy na znalezienie satysfakcjonującej pracy w przyszłości.

Druga grupa, do której aktualnie prowadzimy nabór – seniorzy – dysponuje potencjałem, bagażem doświadczeń i czasem, z którego mogą efektywnie korzystać inni. Poprzez projekt chcemy łączyć pokolenia i zapobiegać wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek.

Nabór do ostatniej z grup – osób nieaktywnych zawodowo – rozpoczniemy w styczniu 2016 roku. Uczestnictwo w projekcie pozwoli zaprezentować się osobom pozostającym bez zatrudnienia ze strony, która może przekonać pracodawców do dania im szansy.

Każda z grup przejdzie cykl spotkań i warsztatów, dedykowanych jej potrzebom i możliwościom. W programie znajdują się m.in. warsztaty pierwszej pomocy, spotkania z socjologiem, animatorem lokalnym i zajęcia komputerowe. Ponadto, przewidzieliśmy wizyty studyjne w lokalnych instytucjach, otwartych na wolontariuszy, m.in. szkółce leśnej w Kartlewie i Środowiskowym Domu Samopomocy. Promujemy wolontariat podczas imprez środowiskowych, jak I Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych czy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zapraszamy mieszkańców powiatu świdwińskiego oraz lokalne instytucje i organizacje pozarządowe, zainteresowane współpracą z wolontariuszami do uczestnictwa w projekcie. Szczegółowych informacji udzielamy w biurze projektu w Świdwinie (ul. Kościuszki 15, przy siedzibie partnera projektu - GOPS w Świdwinie).

Realizatorami projektu są: Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw AKORD we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świdwinie i Partnerstwem Lokalnym Gminy Świdwin. Jako partnerów wspierających zaprosiliśmy do udziału w projekcie: Gminę Świdwin, Nadleśnictwo Świdwin, Starostwo Powiatowe w Świdwinie, Środowiskowy Dom Samopomocy „Radość” w Połczynie Zdroju oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Razem Łatwiej” w Klępczewie.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Szczegółowe informacje na stronie: https://wolontariatswidwin.wordpress.com/

miejsce: Kościuszki 15, 78-300 Świdwin, woj. zachodniopomorskie
organizator: Powiatowe Centrum Wolontariatu w Świdwinie
adres: Kościuszki 15, 78-300 Świdwin, woj. zachodniopomorskie
tel.: (94) 365 20 58, www: https://wolontariatswidwin.wordpress.com/ 
źródło: Partnerstwo Lokalne Gminy Świdwin
data publikacji: 2015-09-30
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!