DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Taniec, muzyka i dobre jedzenie na Dniu Uchodźcy w Warszawie

Kuchnia indyjska, kaukaska, kazachska i tybetańska, występy taneczne, galeria wybitnych uchodźców, aukcje rysunków dzieci uchodźców, pokazy mody i dużo bardzo dobrej muzyki czekało na tych, którzy w niedzielę, 20 czerwca 2004, przyszli do parku im. Rydza Śmigłego w Warszawie świętować Dzień Uchodźcy. Polska jest stroną Konwencji genewskiej o statusie uchodźcy od 1991 roku. Od tego czasu przyjęła ponad 30 tysięcy wniosków azylowych. Status otrzymało w tym czasie 1419 cudzoziemców.

Wiadomość archiwalna

A A A

Wnioski składane są obecnie przez obywateli ponad 120 państw. Wśród uznanych uchodźców największe grupy stanowili obywatele Bośni i Hercegowiny, Rosji (głównie narodowości czeczeńskiej), Somalii, Sri Lankii Afganistanu.

W 2003 roku o status uchodźcy poprosiło w Polsce 6909 osób, status nadano 216 cudzoziemcom, a 23 uzyskało zgodę na "pobyt tolerowany". Znakomita większość spośród wnioskujących o status, a także uznanych uchodźców to Czeczenii (5581 wniosków, 187 nadanych statusów). Główne kraje pochodzenia osób ubiegających się o status uchodźcy w Polsce w 2003 roku to Federacja Rosyjska (5569 osób), Afganistan (251), Indie (236), Pakistan (150) i Armenia (104).

W Polsce Międzynarodowy Dzień Uchodźcy w obchodzony jest po raz dziesiąty. Z roku na rok obchody są coraz bogatsze, odbywają się także w coraz większej ilości miast. Nie cieszą się jednak zbyt wielkim zainteresowaniem ze strony mediów. W związku z tym, kto nie był - może chociaż namiastkę gorącej atmosfery poczuje oglądając zdjęcia.

Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa
Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa
Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa
Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa Dzień Uchodźcy 2004, Warszawa
miejsce: Warszawa
data wydarzenia: 2004-06-20
organizator: Polska Akcja Humanitarna, UNHCR
źródło: UNHCR, inf. własna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.