DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Radość budowania

Przez 25 lat swojej działalności Habitat for Humanity wybudował ponad 100 tys. domów na całym świecie dając godne schronienie ponad 50o tys. ludzi. Obecnie 1 900 lokalnych organizacji habitatowskich skupiających wolontariuszy buduje domy w ponad 80 państwach świata.

Wiadomość archiwalna

A A A

Początki
Organizacja Habitat for Humanity International została założona w 1976 roku w USA przez Millarda Fullera i jego żonę Lindę. Stworzyli oni koncepcję trwałej pomocy ubogim osobom żyjącym w złych warunkach mieszkaniowych. Domy finansowane przez sponsorów i darczyńców miały być budowane przez ich przyszłych mieszkańców ramię w ramię z ochotnikami. Mieszkania byłyby spłacane przez ich właścicieli na zasadach nieoprocentowanych rat, zaś pieniądze pochodzące ze spłat wykorzystywane do budowy następnych mieszkań. Okazało się, że stworzony system funkcjonuje, dając możliwość zmiany warunków życia ubogim.

Habitat for Humanity International jest pozarządową, ekumeniczną organizacją chrześcijańską dążącą do zapewnienia ludziom żyjącym w tragicznych warunkach mieszkaniowych dostępnego finansowo lokum. Pomaga wszystkim bez względu na płeć, pochodzenie, rasę i wyznanie. Osoby chcące otrzymać pomoc Habitat for Humanity muszą wyrazić gotowość do wzięcia udziału w budowie swojego mieszkania i mieszkań innych rodzin habitatowskich.

Jak to działa?
Domy Habitat for Humanity nie są rozdawane za darmo. Każdy kto wspólnie z Habitat for Humanity buduje swoje mieszkanie musi wnieść zaliczkę w wysokości 10% wartości mieszkania. Resztę kosztów budowy spłaca w nieoprocentowanych ratach. Raty te dostosowane są do możliwości finansowych beneficjanta programu i spłacane przez okres około 20 lat. Każdy, kto zakwalifikował się do programu Habitat for Humanity, staje się prawnym właścicielem domu zaraz po oddaniu go do użytku. Jedynym zabezpieczeniem dla Habitat for Humanity jest hipoteka obciążająca dane mieszkanie. Pieniądze pochodzące ze spłat oraz darowizn zasilają Obrotowe Fundusze dla Ludzkości. Fundusze te pozostają w gestii lokalnych organizacji, a środki, które znajdą się na koncie Funduszu wykorzystywane są do budowy następnych domów.

Lokalne organizacje habitatowskie powstają z inicjatywy członków miejscowej społeczności i to właśnie za ich pomocą realizowane są cele Habitat for Humanity. Zadaniem tychże organizacji jest zbieranie informacji na temat potrzeb mieszkaniowych na swoim terenie, przeprowadzenie selekcji rodzin do programu i nadzór nad budową domów. Odpowiedzialne są również za lokalny rozwój organizacji i pozyskiwanie funduszy na realizację programu. Ich zadaniem jest także propagowanie idei Habitat for Humanity wśród wolontariuszy chętnych do zaangażowania się w jej działania. Wolontariusze tworzący organizację wybierają spośród siebie zarząd oraz komisje odpowiedzialne za poszczególne prace. Członkowie organizacji nie czerpią żadnych korzyści majątkowych związanych z pełnieniem tych funkcji.

Habitat for Humanity jest organizacją non-profit. Swoje funkcjonowanie opiera na darowiznach w formie przekazywanych materiałów budowlanych bądź pieniędzy od osób prywatnych, firm i instytucji. Także ochotnicza pomoc specjalistów przyczyniła się do wsparcia ponad pół miliona ludzi.

Działalność organizacji w Polsce
W Polsce Habitat for Humanity International rozpoczęła działalność w 1992 roku. Pierwszą zrzeszoną z nią organizacją było Towarzystwo Wspierania Budowy Domów Nadziei w Gliwicach. Współpracę z Habitat for Humanity w Gliwicach podjął także Zakład Opel Polska Sp. z o.o. Wkład firmy w budowę domów dla najuboższych został doceniony podczas tegorocznej edycji konursu 'Dobroczyńca Roku 2001' ('Chcemy być dobrymi sąsiadami', wiadomosci.ngo.pl, 2002-04-19). W chwili obecnej organizacje habitatowskie istnieją w czterech miastach i powstają w kolejnych. Działania lokalnych organizacji habitatowskich wspierane są przez krajowe biuro NARD bezpośrednio współpracujące z Habitat for Humanity International.

W naszym kraju do chwili obecnej wybudowano 26 mieszkań. W tym roku rozpocznie się budowa domów wielorodzinnych dla 21 rodzin. Pomoc kierowana jest do osób, których dochody kształtują się poniżej 75% średniego dochodu na rodzinę w danym regionie. Muszą one jednak posiadać finansową możliwość spłacania nieoprocentowanego kredytu. Raty spłacania kosztów budowy mieszkań habitatowskich są tak skalkulowane, aby uczestnik programu mógł spłacać mieszkanie zaspokajając jednocześnie podstawowe potrzeby swoje i swojej rodziny.

I Ty możesz pomóc
Dla wolontariuszy, którzy chcą wspierać akcję budowy domów w różnych krajach świata, przeznaczony jest program Global Village. Ochotnicy muszą zgłosić się do lokalnej organizacji, gdzie zapisują się do dwudziestoosobowych zespołów, a następnie wybierają kraj i organizację lokalną, której chcą pomóc. Przez tydzień lub dwa wspólnie z lokalnymi ochotnikami i rodzinami zakwalifikowanymi do programu wykonują różne prace budowlane.

Wolontariusze sami opłacają koszty swojego pobytu w wybranym kraju, a także przekazują darowiznę na rzecz lokalnej organizacji habitatowskiej.

Więcej informacji o znajduje się na stronie internetowej http://www.habitat.pl

data wydarzenia: 2002-08-06
organizator: Koordynator Krajowy Habitat for Humanity
adres: ul. Puszkina 39/3 Gliwice, 44-100 ,
tel.: (32) 238 80 37, faks: (32) 238 80 37
e-mail: poland@habitat.pl
www: www.habitat.pl 
źródło: www.habitat.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.