DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Odbudują szkołę w Kabulu

Odbudowa i wyposażenie średniej szkoły artystyczno-muzycznej w Afganistanie, zachęcenie uzdolnionych plastycznie dziewczynek i chłopców do zapisania się do szkoły, podniesienie kwalifikacji nauczycieli, zorganizowanie artystycznych zajęć pozalekcyjnych w szkołach podstawowych, wyjazd artystów-wolontariuszy z Polski do Kabulu – to tylko niektóre z zdań, jakie stawia sobie nowa Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Afganistanie.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Magda Dobranowska

2002-08-01, 14.03
Misja działa od 23 czerwca 2002. Poprzez jej działalność Polska Akcja Humanitarna chce wspomóc wyniszczony wojnami kraj w trudnym procesie powrotu do normalnego życia. Pierwszym krokiem na tej drodze jest odbudowa szkoły artystyczno-muzycznej w Kabulu. Jest to jedyna szkoła średni o takim profilu nie tylko w stolicy, ale i w całym Afganistanie.

Szkoła powstała w 1352 roku (1973 rok według naszego kalendarza) jako muzyczna. Od 1991 roku kształciła także m.in. w malarstwie, rzeźbie, lepieniu z gliny. Uczęszczało do niej 170 uczniów. Wśród nauczycieli byli m.in. znany w Afganistanie rzeźbiarz Mohamad Yousuf Khan, Azizudin (wyroby z ceramiki), Mustafa Khan (kaligrafia), Cadir Khan (wzornictwo).

Pod rządami Talibów lekcje muzyki zostały zawieszone, nauczycielom muzyki zakazano wstępu na teren szkoły. Wielu nauczycieli musiało wyjechać z Afganistanu. Muzyka była zakazana w całym Afganistanie. Pod ścisłym nadzorem władz działała tylko okrojona sekcja artystyczna. Nie wolno było robić zdjęć, malować ani rzeźbić. Do szkoły nie mogły już chodzić dziewczynki.

Podczas działań wojennych szkoła została zniszczona w 70%. Stacjonowało w niej wojsko, które ostrzeliwało okoliczne wzgórza, a ze wzgórz - ostrzeliwano szkołę.

Po obaleniu rządów Talibów setki uzdolnionych artystycznie dzieci zgłosiło się do egzaminu kwalifikacyjnego na nowy rok szkolny. Mimo zniszczonych budynków i braku podstawowych materiałów do prowadzenia zajęć, prowadzone są lekcje dla 50 dzieci w wieku od 12 do 18 lat. Pracuje z nimi 18 nauczycieli. Do szkoły zaczęły chodzić również dziewczynki. Na razie działa tylko mała sekcja artystyczna. Sekcji muzycznej z powodu braku pomieszczeń, nauczycieli i instrumentów nie udało się jeszcze uruchomić. Nauczyciele, przebywający na emigracji zadeklarowali chęć powrotu do szkoły od nowego roku szkolnego. W Afganistanie rok szkolny rozpoczyna się w marcu, a kończy w październiku.

Polska Akcja Humanitarna i dyrekcja szkoły liczą, że do marca 2003 roku sekcje muzyczna i artystyczna rozpoczną działalność w nowo odbudowanej szkole.

- Bardzo dziękujemy Polskiej Akcji Humanitarnej za pomoc jaką niesie naszym dzieciom – mówi ambasador Afganistanu w Polsce Abdul Haider. – Szczególnie cenne jest dla nas, że pomoc ta dotyczy edukacji.

Pieniądze na obudowę szkoły oraz założenie Misji w Kabulu pochodzą z przeprowadzonej przez PAH akcji ‘Złotówka dla Dzieci z Afganistanu”. Była to ogólnopolska zbiórka pieniędzy przeprowadzona w 2 150 szkołach. Akcja trwała od 19 listopada 2001 do 31 stycznia 2002. Na konto PAH wpłynęło ponad 100 000 dolarów.

Odbudowa szkoły to tylko jedno z zadań jakie stoją przed nową misją PAH. Oprócz tego Fundacja chce wyposażyć szkołę: zaopatrzyć poszczególne sekcje w odpowiedni sprzęt i materiały edukacyjne, wprowadzić zajęcia z obsługi komputera, języka angielskiego i edukacji humanitarnej, prowadzić działania mające na celu zachęcenie uzdolnionych artystycznie dzieci do zapisywania się do szkoły, podnosić kwalifikacje nauczycieli, zorganizować zajęcia pozalekcyjne w szkołach podstawowych przy pomocy i udziale uczniów i nauczycieli ze szkoły średniej, zorganizować wyjazdy młodych afgańskich artystów i ich nauczycieli doi Polski oraz wyjazdy polskich artystów- wolontariuszy do Kabulu, promować wyroby i dokonania uczniów szkoły jako element narodowej kultury afgańskiej w Afganistanie oraz w Polsce.

Realizacja tych wszystkich planów wymaga jednak dalszego wsparcia. Do odbudowy szkoły potrzebne są materiały budowlane i wykończeniowe. Fundacja apeluje do producentów materiałów wykończeniowych o bezpłatne przekazanie okien, drzwi, instalacji elektrycznej, a także do firm budowlanych o delegowanie (i pokrycie kosztów wyjazdu i pobytu) inżyniera budowlanego do nadzorowania budowy w Kabulu. Darowizna na rzecz Misji i szkoły, może być okazją do nawiązania stosunków handlowych w Afganistanie.

Potrzeby w Afganistanie są wciąż ogromne. Pieniądze można wpłacać na konto Polskiej Akcji Humanitarnej: PKO BP XVO/Warszawa 34 10201156 123115165 z dopiskiem „Afganistan”.

Więcej informacji udziela:
Paweł Kudzia, szef działu misji zagranicznych PAH,
tel.: (22) 828 88 82 wew.234,
fax.: 831 99 38,
e-mail: .
miejsce: Afganistan
data wydarzenia: 2002-08-01
organizator: Polska Akcja Humanitarna
adres: ul. Szpitalna 5/3 Warszawa, 00-031 ,
tel.: (22) 828 88 82, faks: (22) 831 99 38
e-mail: pah@pah.ngo.pl
www: www.pah.ngo.pl 
źródło: Polska Akcja Humanitarna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy - dodaj komentarz
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.