DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

'Wyzwanie dla administracji', Katarzyna Sadłowska, Rzeczpospolita, 12 czerwca 2002

Rozmowa z Jakubem Wygnańskim, członkiem zarządu Forum Inicjatyw Pozarządowych

Wiadomość archiwalna

A A A

2002-06-12, 09.08
- W czasie publicznej debaty na temat ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którą wkrótce zajmie się Sejm, pojawiły się głosy, że rząd, traktując wolontariat jako możliwość zdobycia przez młodych ludzi pierwszych zawodowych doświadczeń, czyni z niego sposób na bezrobocie. Co pan o tym sądzi?

Jakub Wygnański: -Trzeba pamiętać, że w ustawie, choć rządowej są uwzględnione także propozycje środowisk pozarządowych, w tym projektu ustawy przygotowanego przez Forum Inicjatyw Pozarządowych i popartego przez ponad 100 największych organizacji.
Prace nad ustawą trwają od sześciu lat. Większość przepisów dotyczących wolontariatu pojawiła się, zanim nastał ten rząd i zanim bezrobocie w Polsce tak urosło. Organizacje pozarządowe od dawna mówiły o konieczności "legalizacji" projektu. Przepisy kodeksu pracy tego nie regulują i tylko od dobrej woli inspektorów pracy zależy czy działanie społeczników uznają za legalne. Ta ustawa ma to zmienić. Poza tym z naszych badań wynika, że sami wolontariusze - połowa z nich - właśnie w pracy społecznikowskiej poszukują szans na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. Wolontariat nie rozwiąże problemów bezrobocia i nie zastąpi wzrostu gospodarczego. Może jednak przygotować do pracy i łagodzić skutki bezrobocia. W wielu krajach z tego właśnie powodu jest mocno wspierany.

Więcej w Rzeczpospolitej.
data wydarzenia: 2002-06-12
źródło: Rzeczpospolita
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.