DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Dzień Uchodźcy

W 2001 r. o status uchodźcy poprosiło w Polsce nieco ponad 4500 osób. Niemal 300 otrzymało ten status. W Polsce już po raz ósmy obchodzić będziemy Dzień Uchodźcy. Jest to okazja nie tylko do poznania uchodźców, ich problemów i radości, ale także do wspaniałej zabawy.

Wiadomość archiwalna

A A A

2002-06-10, 11.25
Dzień Uchodźcy jest również okazją do mówienia o tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Zwłaszcza dziś, gdy odmienność często postrzegana jest jako zagrożenie, jest to bardzo ważne. Uchodźcy, uciekając przed prześladowaniami, nie wszędzie znajdują zrozumienie i pomoc.

Tegoroczne obchody koncentrują się przede wszystkim na problemach kobiet – uchodźców. Kobiety i dzieci stanowią ponad 70% spośród 21 milionów uchodźców na świecie. Często, ze względu na swoją płeć, podczas ucieczki kobiety są szczególnie prześladowane, mają trudniejszy dostęp do oferowanej pomocy, a ich specyficzne potrzeby nie są dostrzegane.

Dzień Uchodźcy organizują w Polsce Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Polska Akcja Humanitarna (PAH). Honorowy patronat nad świętem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll.

Program tegorocznych obchodów jest bardzo bogaty. Imprezy związane z Dniem Uchodźcy odbywać się będą:
 • w Warszawie - 16 czerwca 2002 - Festyn na Agrykoli rozpoczyna się o godz. 12:00 i potrwa do późnego wieczora. Wstęp wolny.
  Na scenie zagrają: zespoły uchodźców Solidarity i Ikenga Drummers, afrykańska grupa “Przyjaciele Świata” (m.in. rewelacyjne afrykańskie wykonanie bajek Jana Brzechwy po polsku). Muzyka świata: Milo Kurtis, projekt “Arabski Pępek”, Sarakina, Jerba Mater, Tam Tam Project, Kapela ze Wsi Warszawa, Krywi (muzyka białoruska) i inni. O zmroku pokaz szczudlarzy zaprezentuje Teatr Plastyczny Makata.

  Na festynie zaprezentują się także organizacje pozarządowe pomagające uchodźcom oraz sami uchodźców. Będą kramy z muzyką, literaturą, kuchnią i rękodziełem z różnych stron świata. Nowością są mini-lekcje o tolerancji i spotkania przybliżające kraje pochodzenia uchodźców. Planowane są także zajęcia plastyczne dla dzieci, malowanie dłoni henną, konkurs wiedzy o uchodźcach z nagrodami oraz wiele innych atrakcji.

 • w Lublinie – 15 czerwac 2002 - festyn uliczny przed Galerią Centrum: muzyka świata, happeningi i akcja informacyjna organizowana przez studentów Kliniki Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • w Poznaniu –20 czerwca 2002 - festyn na Placu Wolności - organizuje Stowarzyszenie “Jeden Świat”.

 • we Wrocławiu - Polska Akcja Humanitarna, Caritas i Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw na rzecz Edukacji Międzynarodowej REM organizują wspólnie wielką akcję edukacyjną (maj-czerwiec) o uchodźcach i tolerancji.


 • Portal ngo.pl jest jednym z patronów medialnych tegorocznych obchodów Dnia Uchodźcy. Już wkrótce będzie można u nas przeczytać m.in. wywiad z uchodźczyniami z Czeczenii, raport UNHCR o sytuacji kobiet – uchodźców, a także wziąć udział w chacie z uchodźcami. Śledźcie nasze wiadomości!

  Uchodźcy w Polce
  Liczba uchodźców w Polsce systematycznie rośnie, ale w skali światowej jest wciąż niewielka. Na przestrzeni 10 lat (odkąd Polska przystąpiła do Konwencji Genewskiej z 1951 r. dotyczącej statusu uchodźcy zobowiązując się do udzielania uchodźcom pomocy) o status uchodźcy w Polsce wystąpiło ponad 22 tysiące osób. Ponad 1300 osób uzyskało ten status. Choć w ciągu ostatniej dekady Polska przyjęła prawodawstwo dotyczące uchodźców, praktyczna opieka państwa nad nimi pozostawia wiele do życzenia. Największy problem stanowi integracja, czyli możliwość odnalezienia wśród polskiego społeczeństwa swojego nowego miejsca na świecie, zbudowania nowego domu.


  Patroni medialni imprezy to Gazeta Wyborcza, tygodnik Forum, IKS, portal ngo.pl i Radiostacja. Akcję medialną związaną z Dniem Uchodźcy wsparł zespół Maanam.data wydarzenia: od 2002-06-07 do 2002-06-20
organizator: Polska Akacja Humanitarna, UNHCR
źródło: UNHCR, PAH
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.