DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

ABC Ustawy: 1 procent podatku dla organizacji

W naszym cyklu piszemy dziś o nowym źródle finansowania organizacji, które uzyskają status pożytku publicznego.

Wiadomość archiwalna

A A A

Dla organizacji pozarządowych, mających status pożytku publicznego (pisaliśmy o tym wczoraj w naszym ABC Ustawy) ustawa wprowadza istotne ułatwienia w korzystaniu ze środków pochodzących od osób indywidualnych. Tak więc proponuje się, aby darowizny na rzecz tychże organizacji mogły być odpisywane od podstawy opodatkowania w wysokości do 15% podstawy opodatkowania. Co więcej, aby na rzecz tychże organizacji można było przeznaczać 1% kwoty rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Osoby indywidualne będą mogły przeznaczyć 1% (lub mniej) podatku za poprzedni rok w terminie od początku stycznia do końca kwietnia czyli do ostatniego dnia, kiedy należy złożyć PIT. Dokumentem potwierdzającym fakt, że przekazano kwotę, będzie dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Nie można będzie przekazać 1% podatku organizacji, która wytwarza lub handluje towarami akcyzowymi (np. paliwa lub papierosy).

Przekazanie 1% jest dobrowolne. Osoba, która wykorzysta taką możliwość i przekaże 1% podatku, sama wybierze organizację pożytku publicznego, na rzecz której wpłaci część podatku. Na podobnych zasadach 1% podatku będą mogły przekazywać osoby opłacające podatek od dochodu w formie ryczałtu.

Praktyka w krajach, w których wcześniej wprowadzono możliwość przekazywania części podatku bezpośrednio dla organizacji pozarządowych pokazuje, że w ten sposób uzyskują dochody organizacje duże i znane, o zasięgu ogólnokrajowym oraz małe lokalne organizacje, znane bezpośrednio podatnikowi.
źródło: Stowarzyszenie na rzecz FIP
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.