DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

'Płytka wyobraźnia to kalectwo' - ruszyła ogólnopolska kampania społeczna

Pod hasłem 'Płytka wyobraźnia to kalectwo' rozpoczęła się kampania społeczna, która ma ostrzec młodych ludzi przed skutkami nieprzemyślanych skoków do wody.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): per

2002-06-18, 10.30
W ramach akcji w szkołach, na basenach i przy kąpieliskach wywieszono plakaty, a w kinach i niektórych rozgłośniach są prezentowane materiały przestrzegające przed nierozważnymi skokami do wody. Co roku w wakacje setki młodych osób, głównie mężczyzn, właśnie w ten sposób łamie kręgosłupy.

Akcję organizują Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i magazyn "Integracja".

Latem blisko dwie trzecie pacjentów Stołecznego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie stanowią osoby w wieku 13-25 lat, które uszkodziły rdzeń kręgowy, skacząc do wody. Uszkodzenie to ma często charakter porażenia rdzenia kręgowego, prowadzącego do paraliżu górnych i dolnych kończyn. Są to urazy powodujące nieodwracalny brak sprawności ruchowej.

W ten sposób sprawność stracił Piotr Pawłowski, redaktor naczelny magazynu "Integracja".
- Ta akcja jest mi szczególnie bliska, bo sam, mając szesnaście lat, bez większego namysłu skoczyłem do niesprawdzonej wody. Od tej pory jestem niepełnosprawny - opowiada.

Jego zdaniem do takich tragedii dochodzi najczęściej przez lekkomyślność i brawurę młodych ludzi.
- Chcemy do nich dotrzeć wcześniej i uświadomić, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi. Zapobieganie jest tu niezwykle istotne, pamiętajmy bowiem, że współczesna medycyna nie potrafi jeszcze zlikwidować skutków urazu kręgosłupa - zaznacza Pawłowski.

Już na początku czerwca do ponad 1000 szkół w Polsce wysłano materiały informacyjne na temat akcji. Wśród nich znalazły się plakaty i kasety wideo z filmem dokumentalnym autorstwa Barbary Pawłowskiej "Ostatni skok", opowiadającym historię młodego człowieka, który w wyniku nierozważnego skoku został sparaliżowany.

14 czerwca ruszyła również kampania kinowa. Spoty promujące "Płytką wyobraźnię" będą wyświetlane przed seansami w ponad 50 kinach w największych miastach w Polsce. Ponadto o akcji będzie można również usłyszeć w wybranych radiostacjach.

W tym roku kampania prowadzona jest pod patronatem minister edukacji narodowej i sportu Krystyny Łybackiej. Organizatorzy chcą nią zainteresować nie tylko osoby młode, ale również tych, którzy odpowiadają za edukację i wychowanie młodzieży.

To już drugie wydanie tej kampanii. Pierwsza, rozpoczęta rok temu, prowadzona była przede wszystkim w szkołach, na basenach i kąpieliskach. Pojawiły się tam plakaty ostrzegające przed skutkami skoków do wody. Dodatkowo w telewizji nadawano spoty promujące akcję.

Według badań SMG/KRC pierwsza edycja kampanii spotkała się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej. Ponad jedna trzecia wszystkich respondentów zapamiętała ją, a 21 proc. wymieniła "skoki do wody w nieznanym miejscu" na pierwszym miejscu wśród zagrożeń związanych z kąpielą.

"Integracja" przestrzega na swoich stronach internetowych: "Jeśli woda jest płytka, skaczący uderza głową w dno lub w twarde przedmioty leżące na dnie - pień drzewa, kamienie. Prowadzi to do złamania kręgosłupa, a w efekcie do śmierci lub nieodwracalnego kalectwa". Poza tym w internecie można przeczytać krótki komiks, który w lekkiej formie poucza, jak należy wypoczywać nad wodą. "Nie skacz nigdy do wody, nawet "na nogi", jeśli wcześniej nie sprawdziłeś jej głębokości i dna. Głębokość wody powinna wynosić przynajmniej 1,8 metra, żeby móc bezpiecznie skakać "na główkę"" - wyjaśniają autorzy historyjki.

Więcej: www.integracja.org/wydarzenia/skoki.htm.

Dodatkowych informacji udziela: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, tel. (22) 635-13-30, e-mail: .


data wydarzenia: 2002-06-17
organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel.: (22) 635-13-30, e-mail: integracja@integracja.org
www: www.integracja.org 
źródło: KAI
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.