DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Polskie NGOsy popierają nominację o. Żelazka

Polskie organizacje pozarządowe pracujące za granicą zbierają podpisy pod listem popierającym nominację ojca Mariana Żelazka do przyznania Pokojowej Nagrody Nobla.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): Grażyna Czubek

2002-07-19, 12.10
Deklarację podpisania listu (imię, nazwisko i instytucja w języku polskim i angielskim) w należy przesyłać do wtorku 23 lipca 2002 na adres: Grażyna Czubek, Fundacja im. S. Batorego, .

TEKST LISTU

Profesor Geir Lundestad
Dyrektor
Norweski Instytut Noblowski
Drammensveien 19
0255 Oslo


List popierający


Gorąco popieramy nominację wielebnego ojca Mariana Żelazka, misjonarza z zakonu werbistów, do przyznania pokojowej nagrody Nobla w roku 2002. W najwyższym stopniu zasłużył na nią swa pracą i życiem, które poświęcił pomocy najbardziej potrzebującym. Podczas drugiej wojny światowej spędził pięć lat w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau. Był tam świadkiem barbarzyństwa i najgłębszego upokorzenia człowieczeństwa. Wtedy właśnie zdecydował, że będzie pracował z najbiedniejszymi i chorymi. “W obozie byliśmy trędowatymi fizycznie i duchowo, a będąc raz trędowatym, ma się więcej serca dla biednych”.
Po uzyskaniu święceń kapłańskich w 1948 roku wyjechał do Indii. Przez 25 lat pracował jako nauczyciel wśród Adibasów – pierwotnych mieszkańców Indii, którzy nie są hinduistami. Od 1975 roku roku pracuje z trędowatymi. Na przedmieściach Puri nad Zatoką Bengalską założył dla nich wioskę. Mieszka i pracuje w niej ponad 600 osób. Ludzie wyrzuceni przez chorobę poza nawias społeczeństwa mogą prowadzić w niej normalne życie. Ojciec Marian wybudował w niej schludne domki, szpitalik i przychodnię. Mieszkańcy, którzy mogą pracować, są zatrudniani w kilku warsztatach; dzieci, chodzą do założonej na terenie kolonii szkoły integracyjnej, która ma własny internat i plac zabaw. Ojciec Marian założył we wsi gospodarstwo rolno-hodowlane. Za pozwoleniem władz, wybudował we wsi kościół katolicki. Jednak, nigdzie poza kościołem, nie nawraca nikogo na katolicyzm. Jest kochany przez mieszkańców wsi, i choć pracuje z niedotykalnymi, szanowany i ceniony przez braminów Swiątyni Dżagannthy w Puri – jednego z najważniejszych miejsc hinduizmu. “Misjonarz musi mieć szacunek dla drugiego człowieka, dla jego przekonań religijnych”. Swoim życiem, postawą i pracą ojciec Żelazek pokazuje, ze możliwe jest budowanie porozumienia, dialogu przez pełną akceptacje i miłość. Do swego dzieła przekonał wiele instytucji i wielu ludzi na całym świecie – wspierają, propagują i sponsorują oni jego działania.
Działalność ojca Maria Żelazka zasługuje na międzynarodowe uznanie i uhonorowanie Pokojową Nagrodą Nobla w 2002 roku.


Przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych pracujących poza granicami :
Podpisy osób (imię nazwisko i instytucja w jęz. polskim i angielskim)

data wydarzenia: od 2002-07-19 do 2002-07-23
organizator: Fundacja im. Stefana Batorego
adres: ul. Sapieżyńska 10a Warszawa, 00-215 ,
tel.: (22) 536 02 00 , faks: (22) 536 02 20
e-mail: batory@batory.org.pl
www: www.batory.org.pl 
źródło: FSB
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.