DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Pomożecie?

'Pomagamy. Nowoczesne Pismo Wolontariuszy' to nieregularnik, który wspólnymi siłami wydają i redagują wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej. Co mają do powiedzenia?

Wiadomość archiwalna

A A A

Jesteśmy pismem wolontariuszy – pisanym przez wolontariuszy, dla ludzi, którzy są lub chcą być wolontariuszami. – czytamy w „Manifeście” redakcji, zamieszczonym w Internecie. Pismo jest adresowane przede wszystkim do ludzi młodych – od gimnazjalistów po studentów. Wydawane w skromnym nakładzie (3 tys. egzemplarzy), trafia niekiedy w ciekawe miejsca. Ostatnio kupon na prenumeratę przysłano z… Klubu Parlamentarnego SLD.

TROCHĘ HISTORII

„Pomagamy” ukazuje się od marca 1999 roku. Początkowo miał to być biuletyn informacyjny PAH. Taki jest pierwszy numer - skromna, czterostronicowa gazetka (chciałoby się rzec okólnik) z kilkoma artykulikami na temat działalności PAH. Wraz z kolejnymi numerami rośnie nie tylko liczba stron pisma, lecz także rozszerza się zakres poruszanych tu tematów.
Asia Góral zaczęła współpracę z „Pomagamy” reportażem o starowiercach. Spodobało jej się i została. Teraz jest sekretarzem redakcji. Jakiej redakcji? – śmieje się. Na stałe tworzą zespół ona i Marcin Wojtalik, redaktor naczelny. Z wolontariuszy trudno utworzyć prawdziwą, systematycznie pracującą redakcję. Niektórzy znikają po miesiącu, inni odchodzą, bo znaleźli pracę. Ale tylko wolontariusze piszą z takim zaangażowaniem i… za darmo.
Choć to miesięcznik, w ciągu czterech lat ukazało się zaledwie 9 numerów. Powody? Przede wszystkim finansowe. Fundusze przyznane przez ambasadę amerykańską właśnie się skończyły.

O CZYM PISZĄ?

Czasopismo ma aktywizować młodych ludzi do działalności społecznej. W związku z tym autorzy przybliżają odbiorcom najróżniejsze formy pomocy potrzebującym, np. jak zorganizować zbiórkę pieniędzy czy happening antyrasistowski. Z gazetą współpracują trenerzy PAH, którzy propagują warsztaty z zakresu edukacji humanitarnej.
Pojawiają się tu reportaże o akcjach PAH i innych organizacji, przeprowadzanych w różnych rejonach Polski i świata (m.in. o konwojach do Albanii i na Bałkany). Dziennikarze starają się również informować o ważnych wydarzeniach, takich jak Dzień Uchodźcy czy Europejski Tydzień Przeciwdziałania Rasizmowi (dział Niusy). Stale ukazują się felietony Janiny Ochojskiej i rubryka „Pomoc w Internecie”, opisująca ciekawe strony www, związane z działalnością społeczną.
Szczególnie interesujące wydają się dwa cykle artykułów. Pierwszy stanowią reportaże o mniejszościach narodowych i wyznaniowych w Polsce (Litwini, Cyganie, starowiercy). W ciekawy sposób prezentują one bogactwo i różnorodność wszelkiej inności. Drugi cykl przybliża niespotykane organizacje społeczne (np. irlandzkie stowarzyszenie zajmujące się zbieraniem używanych narzędzi) oraz różne sposoby ich działania (choćby o formach protestu w Internecie).
„Pomagamy” zamieszcza też wywiady ze znanymi osobami (Kasia Nosowska, Olaf Lubaszenko i inni). Niestety łowcy sensacji nie znajdą dla siebie nic godnego uwagi, bowiem rozmowy dotyczą głównie problemów społecznych. Gwiazdy mówią, co sądzą o akcjach humanitarnych, tolerancji, rasizmie itp.

WWW.POMAGAMY.PL

Wersja elektroniczna „Pomagamy” pojawiła się w sieci już w lipcu 1999 roku i wciąż się rozwija. Na stronie głównej www.pomagamy.pl znajdują się odsyłacze do trzech ostatnich numerów pisma, niusów i Manifestu. Wersja internetowa ostatniego wydania (nr 9) jest bogatsza od drukowanej. Artykuły są dłuższe i zawierają ciekawe linki, powiązane tematycznie.
Redakcja zamierza całkowicie przenieść pismo do sieci. Planuje się więcej artykułów o tematyce społecznej i kulturalnej, recenzji i informacji. Część tekstów ukazuje się po angielsku, w ramach programu „Pomagamy w języku angielskim”, który ułatwia naukę tego języka.

Nieważne czy w wersji drukowanej, czy on-line, pismo takie jak „Pomagamy” wydaje się potrzebne. Choćby ze względu na fakt, że jako jedyne odpowiada na pytanie, które przed kilkudziesięciu laty zadał pewien polityk na pewnym wiecu. I, niezależnie od intencji owego pytania, odpowiedź jest jedna: POMAGAMY.
miejsce: Warszawa
data wydarzenia: 2002-07-16
organizator: Polska Akcja Humanitarna
adres: Warszawa ul. Szpitalna 5/3,
tel.: (22) 828 88 82, faks: (22) 831 99 38
e-mail: redakcja@pomagamy.pl
www: www.pomagamy.pl 
źródło: inf. własna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.