DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Morze EKStra możliwości - rusza Europejski Korpus Solidarności

11 września 2018 Parlament Europejski przegłosował ostateczny kształt Europejskiego Korpusu Solidarności, inicjatywy ogłoszonej w grudniu 2016 r. Rusza program, który zintegruje działania wolontariackie, dotychczas dostępne w różnych programach europejskich. W programie umieszczono również działania związane z miejscami pracy, stażami i projektami lokalnymi. Pierwszy termin składania wniosków: 16 października 2018 r.

Wiadomość archiwalna

A A A

2018-09-13, 10.11
http://www.sxc.hu/profile/lusi

Morze EKStra możliwości

Każdy młody człowiek, który chciałby włączyć się w działania solidarnościowe od dziś może dołączyć do bisko 60 000 chętnych, już zarejestrowanych w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia za pomocą portalu młodzi ludzie i organizacje wymienili ponad 147 000 wiadomości dotyczących udziału w projektach na rzecz innych w krajach uczestniczących w programie. Możliwości, które otwiera Europejski Korpus Solidarności są ogromne – na wszystkie działania nowego programu Komisji Europejskiej do 2020 rok przewidziano budżet wysokości 376 milinów euro. Jeszcze w tym roku na wyjazd młodych ludzi Unia Europejska przeznaczy ponad 44 miliony euro.

– Chciałam zaangażować się w działania na rzecz potrzebujących. Na portal Europejskiego Korpusu Solidarności trafiłam przypadkiem. Dwa miesiące temu przeczytałam o uruchomieniu nowego programu Komisji Europejskiej. Zajrzałam z ciekawości i zarejestrowałam się. Otrzymałam kilkadziesiąt propozycji pracy jako wolontariuszka, m.in. w Gruzji, Portugalii i Rosji. Decyzja nie była łatwa, ale już ją podjęłam – za miesiąc wyjeżdżam do Włoch pracować z imigrantami – zdradziła Karolina, 24-letnia absolwentka dziennikarstwa z Wrocławia.

Europejski Korpus Solidarności to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi i organizacji w działania solidarnościowe. Program daje młodzieży wyjątkowe możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych, zdobywania nowej wiedzy, doświadczenia zawodowego i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Nowy program edukacyjny zainaugurował w grudniu 2016 roku Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Europejski Korpus Solidarności zbudowany jest z trzech filarów – każdy z nich stanowi inny rodzaj działania oferowanego młodzieży w wieku od 18 do 30 lat. Działania te są odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy. Zaprojektowane są tak, by wszyscy, którzy chcą pomagać innym, uczyć się i rozwijać, a także zdobywać doświadczenia mogli znaleźć odpowiedni dla siebie projekt. Program skierowany jest również do organizacji, które mogą gościć wolontariuszy, pracowników i stażystów, a także wspierać młodzież w realizacji projektów lokalnych.

Europejski Korpus Solidarności oferuje możliwość zaangażowania się w różne działania.

Projekty Wolontariatu to działania, które są już znane z Programu Erasmus+. Młodzież ma szansę na wyjazd zagranicę, gdzie może spędzić maksymalnie 12 miesięcy. Program oferuje również krótsze działania grupowe oraz możliwość realizacji projektu w Polsce. Organizacje mogą zaprosić do współpracy wolontariuszy, którzy włączą się w codzienną pracę instytucji.

Charakterystyka:

Długość pobytu wolontariuszy: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: kraje UE, Kraje Partnerskie

Finansowanie w ramach projektu: zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe, koszty podróży, ubezpieczenie, wsparcie językowe, koszty organizacyjne, koszty związane z udziałem osób z mniejszymi szansami

Drugi filar Europejskiego Korpusu Solidarności stanowią Staże i miejsca pracy. To możliwość, która pozwala młodym ludziom zdobyć doświadczenie zawodowe, postawić pierwsze kroki na drodze kariery. Pracę bądź staż w organizacjach i instytucjach związanych z sektorem solidarnościowym można rozpocząć nie tylko w kraju, lecz także zagranicą. Firmy mogą zyskać pracowników lub stażystów oraz dofinansowanie niektórych kosztów związanych z ich pobytem.

Charakterystyka:

Długość pobytu pracownika/stażysty: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: kraje UE

Finansowanie w ramach projektu: koszty podróży, ubezpieczenie, wsparcie językowe, koszty organizacyjne, dodatek relokacyjny

Projekty Solidarności to działania skierowane do osób i organizacji, które widzą potrzebę zmiany otaczającego je środowiska. Dofinansowanie tego rodzaju projektu umożliwia realizację działań w lokalnej społeczności. Celem tych projektów jest włączenie młodzieży w działania lokalne, zaktywizowanie i wsparcie młodych ludzi we współpracy z mieszkańcami oraz innymi organizacjami.

Charakterystyka:

Długość projektu: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: Polska

Dofinansowanie: Koszty zarządzania projektem, koszty wsparcia, koszty związane z udziałem osób z mniejszymi szansami

Wielowymiarowość Europejskiego Korpusu Solidarności gwarantuje, że każdy młody człowiek będzie miał okazję sprawdzić się w różnych obszarach społecznych aktywności. Udział w jednym działaniu nie wyklucza możliwości zaangażowania się w projekt innego działania.

- Myślę, że to dopiero początek przygody. Oczywiście mam dużo obaw, ale mam też duże oczekiwania. Jestem dobrej myśli! Co dalej? Jeśli spodoba mi się wolontariat w organizacji pozarządowej, poznam zasady jej działania i poczuję, że to coś dla mnie – spróbuje swoich sił w projekcie Staż i miejsca pracy. Zobaczymy za rok! – dodaje Karolina.

W Polsce programem zarządza Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pełniąca rolę Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności. Przewodnik po programie oraz wnioski o dofinansowanie dostępne są na stronie www.eks.org.pl. Pierwszy termin składania wniosków o dofinansowanie na wszystkie działania Europejskiego Korpusu Solidarności już 16 października 2018 r. (do godziny 12.00)

Europejskiego Korpusu Solidarności w liczbach

  • 90% środków Europejskiego Korpusu Solidarności przeznaczone będzie na Projekty Wolontariatu i Projekty Solidarności, 10% na staże i miejsca pracy
  • 20% środków Korpusu będzie przeznaczone na działania krajowe
  • Do końca 2020 roku na finansowanie działań Korpusu przewidziano 376,5 mln euro, w tym w 2018 roku 44,25 mln euro
  • Na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności zarejestrował się już ponad 60 000 uczestników. Dołącz do nich! https://europa.eu/youth/SOLIdARity_pl
  • Uczestnicy Korpusu będą mogli realizować działania solidarnościowe w kraju i poza jego granicami przez okres od 2 do 12 miesięcy
  • 11 czerwca 2018 Komisja Europejska przedstawiła również propozycję budżetu dla Europejskiego Korpusu Solidarności po 2020. Zaplanowano ponad 1.26 mld euro, które umożliwi udział 350 000 młodych osób

Więcej informacji, formularze wniosków: eks.org.pl


Dowiedz się, gdzie czekają fundusze dla NGO, kto ogłosił konkurs dla NGO, znajdź granty dla stowarzyszeń i fundacji. Odwiedź serwis fundusze.ngo.pl.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

data wydarzenia: od 2018-09-13 do 2018-10-16
organizator: Narodowa Agencja Europejskiego Korpusu Solidarności Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
adres: Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa, woj. mazowieckie
tel.: 224631000, e-mail: eks@frse.org.pl
www: http://www.eks.org.pl 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.