DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Ryczałtowcy mogą przekazywać 1%. Robią to wcześniej niż większość podatników

Może się wydawać, że sezon jednoprocentowy jeszcze się nie rozpoczął, ponieważ większość kojarzy 1% z rozliczeniami, które robimy na wiosnę – do końca kwietnia. Wtedy składamy do Urzędów Skarbowych PIT-y 37, a renciści i emeryci PIT-y OP. Jest jednak grupa podatników, która ma znacznie WCZEŚNIEJSZY TERMIN.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa obowiązująca „ryczałtowców” przewiduje (w art. 21b) możliwość przekazania 1% z należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

1% w PIT-28

Przekazania takiego dokonuje się w formularzu PIT-28 (część M i N, pozycje 134–138) wedle podobnych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik wskazuje więc numer KRS wybranej organizacji i wylicza kwotę. Może też wskazać cel szczegółowy, wyrazić zgodę na przekazanie OPP swoich danych, czy nawet uzupełnić je o dodatkowe informacje (np. telefon, e-mail).

pit-28 opp

PIT-28 nie później niż 31 stycznia

Ryczałtowcy zobowiązani są do dokonania rozliczenia na początku roku, a nie tak jak większość z nas do końca kwietnia. Muszą złożyć zeznanie nie później niż 31 stycznia 2018 r. Zbliżają się więc ostatnie dni, w których ta grupa podatników może wybrać organizacje pożytku i wskazać ją w swoim zeznaniu.

Gdzie szukać OPP uprawnionych do 1% przy rozliczeniach za 2017 r.

Wybrana przez podatnika organizacja musi się znajdować w wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% podatku za 2017 r. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2017 r. publikowany został na stronach BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod adresem:
https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html.

Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% za 2017 r. można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl
BAZY.NGO.PL/OPP


Ryczałtowcy to pierwsza grupa, która w okresie rozliczeniowym może wesprzeć organizacje pożytku publicznego, przekazując im 1%. Ale oczywiście podatników uprawnionych do wskazywania organizacji jest więcej. Czas ich rozliczeń się zbliża – to wiosna: marzec i kwiecień. Dla jednych i drugich przygotowaliśmy uniwersalną podpowiedź.

Zobacz "Jak przekazać 1% za 2017 rok?"
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.