DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Warsztaty "Zanim pomożesz", czyli o etycznym wolontariacie zagranicznym

Bezpłatne warsztaty (1,5 h lub 45 min.) dla młodzieży (16 - 25 lat) z zakresu edukacji globalnej: "Zanim pomożesz, czyli o etycznym wolontariacie w krajach globalnego Południa". Warsztaty odbywają się w szkołach (można również zaprosić Fundację Go'n'act do koła wolontariatu, biblioteki, etc.) na Dolnym Śląsku (poza Wrocławiem). zanimpomozesz.pl, facebook.com/zanimpomozesz.

2017-10-04, 08.55

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej oferty warsztatów z zakresu edukacji globalnej:

Zanim pomożesz...

(czyli o odpowiedzialnym wolontariacie zagranicznym)

Miejsce: Dolny Śląsk

Czas: dwie godziny lekcyjne (scenariusz można zrealizować również podczas jednej godziny lekcyjnej – 45 min)

Grupa docelowa: młodzi ludzie (16-25 lat)

Szkolenie jest bezpłatne (projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.)

Wymagania sprzętowe: komputer z podłączeniem do rzutnika z ekranem lub tablicy multimedialnej; PowerPoint lub podłączenie do Internetu.

Szkolenie jest częścią kampanii edukacyjnej „Zanim pomożesz” (www.zanimpomozesz.pl, facebook.com/zanimpomozesz).

Opis warsztatów

Od kilku lat w Polsce na popularności zyskuje wolontariat zagraniczny w krajach rozwijających się oraz wyjazdy turystyczne połączone z pomocą (na przykład wizytami w sierocińcach). Coraz większa liczba młodych ludzi decyduje się na kilkutygodniowe wyjazdy zagraniczne, aby nieść pomoc w innych krajach, szczególnie w domach dziecka. Istnieją już w Polsce agencje wyspecjalizowane w wysyłaniu wolontariuszy do Azji Południowej czy Afryka Subsaharyjskiej.

Wolontariat jest rzeczą wspaniałą, niosącą wiele korzyści zarówno pomagającym, jak i korzystającym. Może być sensem życia. Pod warunkiem jednak, że niesiona pomoc jest przemyślania i faktycznie przyczyna się do dobrobytu osób korzystających. Warto pomagać, ale świadomie. W przeciwnym razie, skutek może być wręcz odwrotny do zamierzonego.

Na warsztatch poruszymy takie tematy jak:

  • Co to jest wolunturystka?
  • Jakie są podstawowe motywy, które powodują że chcemy zaangażować się w programy wolontariackie zagranicą i jak wykorzystać je do realnej pomocy?
  • Jakie jest związek z działaniami wolontariuszy i turystów z Europy czy Ameryki Północnej z sytuacją społeczności (w tym szczególnie dzieci) w krajach rozwijających się?
  • Jak nieświadomie (wyjeżdżając na standarowe wyjazdy turystyczne czy wolontaryjne) możemy przyczynić się do łamania podstawowych praw człowieka i jak tego uniknąć?
  • W jakie programy warto sie angażować? Jak być etycznym wolontariuszem i turystą?

Prowadząca: Magdalena Szymańska – trenerka edukacji globalnej, trenerka edukacji dla pokoju, podróżniczka, aktywistka w zakresie praw dziecka; prezes Fundacji Go’n’Act.

Eksperci współpracujący (współtwórcy scenariusza): Paweł Skawiński (korespondent PAP na Indie i Nepal, reporter śledczy w Nepalu (współtwórca dokumentu o biznesie sierocym)) oraz Alicja Kosińska (kulturoznawczyni, podróżniczka, od 2013 roku działaczka na rzecz odpowiedzialnej wolonturystyki, jedna z koordynatorek projektu „Zanim Pomożesz“)

Realizator projektu: Fundacja Go’n’Act

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

miejsce: Dolny Śląska (poza Wrocławiem)
data wydarzenia: od 2017-10-04 do 2017-11-26
organizator: Fundacja Go'n'act
adres: Parkowa 17, 55-010 Biestrzyków, woj. DS
tel.: 606 415 062, e-mail: odpowiedzialne.podroze@gmail.com
www: http://zanimpomozesz.pl 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.