DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Spływ rzeką trzech państw

„Straż Niebieskiego Złota” to połączenie spływu kajakowego oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – poznawanie przyrody Nysy Łużyckiej oraz życia społeczności lokalnych, których los nierozerwalnie związany jest z rzeką. Na zakończenie wakacji dwa pierwsze weekendy września spędzamy nad międzynarodową rzeką Nysą.

Wiadomość archiwalna

A A A

2017-08-29, 12.14

Kto zatroszczy się o rzekę, której tak wiele zawdzięczamy?

Kto stanie na straży „niebieskiego złota”, bez którego nie ma życia?

„Straż Niebieskiego Złota” to połączenie spływu kajakowego oraz wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – poznawanie przyrody Nysy Łużyckiej oraz życia społeczności lokalnych, których los nierozerwalnie związany jest z rzeką. Na zakończenie wakacji dwa pierwsze weekendy września spędzamy nad międzynarodową rzeką Nysą.

Każdego wieczoru w miejscowościach, w których zatrzymamy się na noc, czekać będą prelekcje, spotkania ze społecznością lokalną, projekcje filmów na temat wody i przyrody. Bardzo liczymy na to, że międzynarodowy (polsko-czesko-niemiecki) i nietuzinkowy charakter tego wydarzenia pomoże nam nagłośnić sprawę dbania o dobrostan wody w regionie, a także dołączy się do wysiłków w walce z zagrożeniem dla wód rzecznych i podziemnych w okolicy.

Do spływu przyłączył się m.in. Dominik Dobrowolski - wrocławski ekolog i podróżnik, który w swoim kajaku pokonał w ramach "Recykling Rejsów" już ponad 5 tysięcy kilometrów, i który poprowadzi dodatkowe prelekcje dotyczące zaśmiecenia rzek i mórz.

Pierwszy spływ zaczyna się 2 września blisko źródła rzeki w Czechach.

Trasa:

Hradek nad Nysą – inauguracja

Działoszyn – nocleg 2/3 września

Radomierzyce – finał

Drugi spływ startuje 8 września i kończy się 10 września nieopodal ujścia rzeki.

Trasa:

Przysieka – inauguracja

Łęknica – nocleg 8/9 września

Zasieki – nocleg 9/10 września

Gubin – finał

Chcemy, żeby społeczności lokalne z Czech, Niemiec i Polski mieszkające wzdłuż Nysy Łużyckiej świętowały swój odwieczny związek z rzeką i zaprosiły innych do wspólnego celebrowania hojności Nysy Łużyckiej.

Kontekst

Prognozy naukowe są jednoznaczne: w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się zmian w bilansie wodnym i w zarządzaniu zasobami wodnymi na terenie dorzecza Nysy Łużyckiej takich jak:

• szczególnie na obszarze nizinnym – obniżenie poziomu wód gruntowych z powodu zmniejszonego zasilania wód podziemnych w wyniku redukcji opadu atmosferycznego, zwiększonego parowania i zasilania wodami powierzchniowymi w okresach suchych w czasie lata

• zmiany właściwości chemicznych i biologicznych wód gruntowych w wyniku wzrostu temperatury wody

• zwiększenie ryzyka dla ekosystemów rzecznych z powodu niskich stanów wód i wzrostu temperatury wody

• redukcja powierzchni, wzrost zamulenia i częstszego wysychanie zbiorników wodnych z powodu zwiększonego parowania i deficytu opadów

• zmniejszenie odpływu powierzchniowego w wyniku zmniejszania się opadu w lecie

• zmniejszenie zasilania zbiorników wodnych • znaczny negatywny klimatologiczny bilans wodny w miesiącach letnich • ryzyko wystąpienia sinic z powodu wzrostu temperatury i dopływu promieniowania słonecznego oraz zmniejszonego zasilania zbiorników w lecie.

Z czego wynikają przewidywane przez naukowców zmiany, czy jesteśmy w stanie je złagodzić i jak możemy zadbać o rzekę oraz społeczności z nią związane – o tym będziemy rozmawiać podczas wieczornych spotkań w Działoszynie, Radomierzycach, Łęknicy, Zasiekach i Gubinie.

Zapraszamy!

wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/370822200000937/

Kontakt: Monika Sadkowska tel. 661 863 993

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

miejsce: Nysa Łużycka, woj. dolnośląskie
data wydarzenia: od 2017-09-02 do 2017-09-10
e-mail: m.sadkowska@fundacja.rt-on.pl
www: https://www.facebook.com/events/370822200000937/ 
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.