DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

17 lipca – termin ważny dla "organizacji przedsiębiorców" i OPP

Twoja fundacja prowadzi działalność gospodarczą? Twoje stowarzyszenie ma status OPP? Pamiętajcie o sprawozdaniach – 17 lipca mijają terminy!

Wiadomość archiwalna

A A A

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą – sprawozdanie do KRS

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS w ciągu 15 dni od daty jego zatwierdzenia.

Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone w ostatnim możliwym dniu, czyli 30 czerwca, to termin złożenia sprawozdania w KRS mija 15 lipca. W tym roku 15 lipca to sobota, dlatego formalnie można pozwolić sobie na złożenie sprawozdania 17 lipca 2017 r. – w poniedziałek. Namawiamy jednak, żeby nie czekać z tym do ostatniego dnia!

Jeśli zatwierdzenie sprawozdania finansowego nastąpiło wcześniej, to wcześniej minął termin wysłania sprawozdania do KRS: "organizacja przedsiębiorca" ma na to 15 dni od daty zatwierdzenia.

Organizacje pożytku publicznego – sprawozdanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą publikować sprawozdanie merytoryczne i finansowe w bazie sprawozdań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) - https://opp.mpips.gov.pl. Mają na to czas do 15 lipca. OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy publikują sprawozdania w terminie do 30 listopada. Jeśli OPP nie dotrzymują terminu, grozi im wykluczenie z listy organizacji pożytku uprawnionych do otrzymywania 1% podatku w kolejnym roku. Termin 15 lipca dla sprawozdań OPP, podobnie jak w przypadku opisanych wyżej sprawozdań do KRS, przesuwany jest na poniedziałek – 17 lipca 2017 r.

Baza sprawozdań OPP to baza w internecie. Jeśli zbyt dużo organizacji w jednym czasie zaczyna z niej korzystać (zamieszczać sprawozdania), potrafi sprawiać kłopoty. Nie warto więc czekać do ostatniego dnia!
 

Przypominamy – organizacja pożytku publicznego musi także upublicznić sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej.

 

 


Wszystkie terminy sprawozdawcze ważne dla NGO w 2017 r. [infografika]


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.