DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Młodzież Partnerstwa Wschodniego

- W ramach Partnerstwa Wschodniego, w dziedzinie młodzieży, zbliżamy się do takiego poziomu kooperacji, jaki mamy między krajami UE – mówił w Warszawie Johannes Hahn. 23 czerwca 2017 r. komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia zainaugurował drugi dzień III Forum Młodzieży Partnerstwa Wschodniego, wziął udział w Dialogu Obywatelskim, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl

2017-06-26, 09.22

W swojej mowie inauguracyjnej, komisarz przestawił wizję dalszego rozwoju w ramach Partnerstwa Wschodniego, która ma opierać się m.in. na:

  • rozwoju gospodarczym
  • umacnianiu instytucji państwowych, praworządności, dobrym rządzeniu
  • efektywności energetycznej, sprawach środowiska
  • mobilności i kontaktach międzyludzkich.

Komisarz wskazywał, że to właśnie ludzie młodzi z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy są "motorem zmian", od których zależy przyszłość Partnerstwa Wschodniego.

- Patrząc na naszą współpracę w dziedzinie młodzieży, zbliżamy się do takiego poziomu kooperacji w ramach Partnerstwa Wschodniego, jaki mamy między państwami członkowskimi UE. Wy, młode pokolenie, w pełni korzystacie z unijnych udanych programów wsparcia, takich jak chociażby ERASMUS+ - powiedział komisarz Hahn.

Wśród korzyści, jakie UE oferuje młodzieży z krajów Partnerstwa Wschodniego Johannes Hahn wymienił programy: Erasmus i Erasmus+, Kreatywna Europa, Horyzont 2020, czy stypendia w ramach działania "Maria Skłodowska-Curie". Komisarz zaznaczył także, że do końca 2017 roku aż 500 szkół z terenów krajów Partnerstwa Wschodniego będzie połączonych w ramach unijnego programu e-Twinning.

- Wiele wyzwań przed nami, niektóre z nich są ogromne, ale jest to w naszym wspólnym interesie, aby je pokonać – zakończył przemówienie komisarz.

Podczas pobytu w Warszawie komisarz uczestniczył również w Dialogu Obywatelskim, w ramach którego spotkał się z grupą młodych osób: dawnymi uczestnikami programu Erasmus/Erasmus+, studentami, którzy obecnie są na wymianie w ramach tej unijnej inicjatywy oraz ze studentami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Podczas Dialogu odpowiadał na pytania młodzieży m.in. na temat przyszłości współpracy krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską, a także zniesienia wiz dla obywateli tych państw.

W piątek Hahn spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przygotowań do V Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Brukseli 24 listopada 2017 r. Minister zaprezentował komisarzowi polskie oczekiwania i priorytety przed szczytem.

- Zależy nam na tym, aby szczyt pozwolił na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć Partnerstwa Wschodniego, a także wskazał kierunek przyszłej współpracy. Ważne, aby uznać europejskie aspiracje Gruzji, Mołdawii i Ukrainy i zachęcić państwa Partnerstwa Wschodniego do dalszej integracji z Unią Europejską – powiedział Waszczykowski.

Informacja pochodzi ze stron internetowych instytucji europejskich.

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.