DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Zostań OPP z poradnik.ngo.pl

Dopiero co rozliczaliśmy się z urzędem skarbowym i przekazywaliśmy 1% organizacjom pożytku publicznego. 1% - czy to jedyna korzyść ze statusu pożytku? A może moja organizacja też mogłaby zostać OPP, korzystać z alokacji i innych przywilejów! Ale jak? Na początek sprawdź informacje zebrane w PORADNIK.NGO.PL.

Nie przegap WEBINARIUM: Jak zostać OPP?


Organizacje pozarządowe mogą, niezależnie od swojej formy prawnej (niezależnie od tego czy są fundacją, stowarzyszeniem, w tym stowarzyszeniem zwykłym, klubem sportowym, organizacją kościelną), starać się o uzyskanie dodatkowego statusu – statusu organizacji pożytku publicznego. Organizacje, które go uzyskały nazywamy organizacjami pożytku publicznego (w skrócie OPP).

Przepisy o statusie pożytku wprowadziła ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tekst ustawy w AKTY PRAWNE w serwisie poradnik ngo.pl.

Jak zostać organizacją pożytku publicznego

Mamy w naszej organizacji kolegialny organ kontroli wewnętrznej – komisje rewizyjną. Bardzo pilnujemy obowiązków dotyczących sprawozdań, a nawet staramy się robić w tym zakresie więcej niż trzeba (np. upubliczniać je na naszych stronach). Oczywiście działamy w sferze pożytku, jak zresztą większość organizacji w Polsce, i robimy to aktywnie już od kilku lat. Spełniamy też inne warunki z ustawy o pożytku (zobacz: Kto i na jakich warunkach może otrzymać status OPP?). Jesteśmy, czy nie jesteśmy OPP?

Status OPP – tylko po rejestracji w sądzie

Status OPP uzyskuje się na wniosek. Oznacza to, że organizacja pozarządowa zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do sądu rejestrowego (KRS) o jego nadanie. KRS zbada, czy rzeczywiście organizacja pozarządowa spełnia wszystkie warunki.

Nie tylko 1%

Fundacje i stowarzyszenia ze statusem pożytku kojarzone są głównie jako beneficjenci jednego procenta. Ale przywileje OPP nie ograniczają się do możliwości korzystania z mechanizmu alokacji. Przykładem takiego mniej znanego przywileju jest zwolnienie z podatku od nieruchomości. Warto o tym przypomnieć, tym bardziej, że… sama świadomość bycia płatnikiem tego podatku wśród organizacji też nie jest powszechna.

Chcesz znać pozostałe korzyści z bycia organizacją pożytku? Zobacz: Przywileje OPP

Obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku

Jednym z najważniejszych obowiązków organizacji pożytku jest obowiązek zamieszczania sprawozdań w internetowej bazie sprawozdań prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od tego, czy organizacja pożytku zamieści sprawozdanie i czy zrobi to w terminie zależy, czy znajdzie się na liście uprawnionych do otrzymywania 1% za dany rok.

Wyjątkowo mogą zbierać 1% przed publikacją sprawozdania organizacje pożytku, które dopiero co uzyskały status (zobacz, jak tę sytuację opisywaliśmy w przypadku listy uprawnionych za 2016 r.: Chcesz zbierać 1 procent? Uzyskaj status OPP do 30 listopada).

więcej o obowiązkach: Obowiązki OPP


Organizacje pozarządowe mogą rejestrować status pożytku od kilkunastu lat. Tyle działają już przepisy ustawy o działalności pożytku. Czy należy dokonać ich przeglądu i zweryfikować wyobrażenia ustawodawcy z 2003 r.? ZOBACZ DEBATĘ w portalu ngo.pl: "Czy z pożytku jest pożytek?".


zobacz też:
Rok po nowelizacji pożytku. Jakie zmiany? Przypominamy [film]


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.